08.06.2024.
Tamjanike i po neki drugi muskat
Među vinopijama, trgovcima i ugostiteljima kruži priča da bi se u Srbiji boce na kojima piše tamjanika prodavale sve i da je u njima voda. Istina je da poslednjih godina svedočimo konstantnom rastu popularnosti srpske tamjanike. Što je svakako dobro, iz više razloga. Prvo, mirišljava muskatna vina privlače novu vinsku publiku, koja će svoj ukus kad - tad početi da proširuje i na druga vina. Dalje, tamjanika iz Srbije stilski je profilisana kao suva, što je čini drugačijom i autentičnijom od većine drugih muskata u svetu koji su najčešće slatki, manje ili više. Treće, ogromna potražnja generiše visoku cenu grožđa, što daje direktne finansijske injekcije vinogradarima koji je gaje, a vinarima daje mogućnost za brz obrt mladog vina sa vrlo pristojnom zaradom. I to je sve dobro. Ali - ovde je ali nešto što mora da bude boldovano i nije samo jedno!
Prvo ali odnosi se na nekritičko prihvatanje slabo edukovane publike doslovno svega što se zove tamjanika, što otvara prostor za manipulacije svake vrste. Pošto grožđa u vinogradima nema koliko se traži, tamjanike vrlo često nisu stvarno tamjanike već vina sastavljena od muskat otonela, žutog muskata, pa čak i traminca!
Dalje, zaboravite na geografsko poreklo i tipična vina određene regije, jer je za neke tamjanike više pravilo nego izuzetak da se proizvode od grožđa kupljenog, pa… gde ko stigne i ponudi bolju cenu. Fruška gora, Severna Makedonija, Niš, Subotica… Takođe, loše tehnologije i nepouzdane vinarske prakse koje rezultiraju lošim, beskarakternim vinima u kojima ni mane nisu retkost ne nailaze na odbacivanje tržišta i uljuljkuju aljkave vinare u uverenju da rade pravu stvar - pošto se svaka tamjanika proda. Zato, ako se tako bude nastavilo, tržišni balon će pre ili kasnije pući, tamjanika će postati sinonim za bezvezno vino, a publika će se okrenuti na drugu stranu. Nije se prvi put tako nešto dogodilo u vinskoj istoriji!
Kako bi takav scenario bio izbegnut, potrebno je više pažnje i više etike u vinarskim i vinogradarskim praksama. Dakle, kuvane jabuke, babin kozmetički sapun od ruže, mlitave kiseline, oksidacije, redukcije, te karakter otonela i traminca nemaju šta da traže u tamjanikama! Degustacija koju smo organizovali za ovaj broj magazina neprijatno nas je iznenadila, jer neverovatna polovina degustiranih vina nije zadovoljila kriterijume i ušla u magazin. Tako nešto se odavno nije dogodilo.
Ovom prilikom, bavili smo se isključivo svežim, mladim tamjanikama, a preskočili slatke, oranžne i one odležavale u drvetu. Vreme je toplo, savršeno za lepršava vina, a i ideja je bila da se fokusiramo na određeni stil. Pored tamjanika, uvrstili smo i par vina napravljenih od drugih muskata, ali ona koja odgovaraju zadatom kriterijumu - sveže i mlado.
Degustacija je pokazala i ono što smo znali - da je 2023, iako izazovna u smislu visine prinosa u većini regija, ipak kvalitativno neuporedivo bolja od 2022, koja je dala puno slabih, ispraznih i nedovoljno karakternih vina. Istovremeno, obradovali smo se prilikom degustacije par vina iz berbe 2021. kada smo primetili da tamjanika, kad je dobra, lagano može da podnese par godina odležavanja u boci. Na kraju, poruka je: uživajte u tamjanici i svežim muskatima, ali gledajte šta kupujete i pijete!