Početna»Novosti»VIno & gastronomija: Restorani u vinarijama
28.06.2024.Piše: Jelena Stojčić

VIno & gastronomija: Restorani u vinarijama

Predstavljamo 10 vinarija u Srbiji koje osim dobrih i već etabliranih vina, nude i sjajnu hranu i isti takav servis

novost vino gastronomija restorani u vinarijama vinski magazin vino fino

Sunce, priroda, dobro vino i fina hrana, uz pogled na vinograde ili na Dunav - šta nam više treba ovog proleća da bismo bili srećni i zadovoljni, makar vikendom kada je beg iz grada postao imperativ?

Predstavljamo 10 vinarija u Srbiji koje osim dobrih i već etabliranih vina, nude i sjajnu hranu i isti takav servis, u to listom u ambijentu koji poziva na uživanje i hedonizam!

U svakoj od ovih vinarija nalazi se najmanje jedan restoran u kom se pričaju lokalne gurmanske priče u interpretaciji izvrsnih kuvara. U nekima od njih možete da doživite i istinsko iskustvo visoke gastronomije, uživate u jelima gostujućih Mišlenovih šefova, a u sred Šumadije čak i da pojedete suši!

Vinska kuća Kovačević

Kralja Petra 221, Irig

063 104 49 34
www.vinarijakovacevic.rs




Vinska kuća Kovačević jedna je od najprepoznatljivijih vinskih destinacija u Srbiji i nezaobilazna gastronomska tačka Fruške gore. Sa radom je počela deceniju nakon što se vinarija Kovačević otvorila i zauzela svoju poziciju na tržištu.

Danas, Vinska kuća Kovačević i njen tvorac Miroslav Kovačević Mire ispisuju novo i možda pomalo neočekivano poglavlje - fine dining iskustvo dostojno Mišlena i to u sred Fruške gore! A novo poglavlje dešava se i u vinariji, a to je proizvodnja organskih vina koja se dobijaju sa 100 hektara organskih vinograda u sopstvenom vlasništvu, smeštenih na Fruškoj gori.

I ne samo to, konstantno se šire prateći svetske trendove vinarstva i gastronomije, uz predan rad na promociji vinskog turizma Srbije - i vrlo im dobro ide!

Vinska kuća Kovačević uvrštena je i u prošlogodišnje izdanje Gault & Millau vodiča za Srbiju, a čini se da u budućnosti pretenduje i na ulazak u Mišlenov vodič. Impresivno i raskošno zdanje vinarije smešteno je u Irigu, krasi je ukusno dizajniran enterijer koji je podeljen u više restoranskih sala koje su vikendom do poslednje stolice popunjene.

Od oktobra prošle godine, u elegantnoj i prefinjeno uređenoj sali gostuju poznati inostrani šefovi čiji su restorani ovenčani najvišim priznanjima svetske gastronomije. Prvo fine dining iskustvo na ovoj, idiličnoj lokaciji Fruške gore u autentičnom i pomalo romantičnom ambijentu sa svećama, priredio je Jure Tomić, čuveni slovenački šef, a zatim je za goste vinske kuće Kovačević kuvao i Igor Jagodić, šef iz restorana Strelec iz Slovenije, ovenčan jednom Mišlenovom zvezdom kao i Luka Košir, vlasnik i kuvar restorana Gric. Ekipi sjajnih gostujućih šefova, u martu ove godine, pridružio se i Zlatko Marinović, vlasnik čuvenog splitskog restorana Noštromo i gostima priredio iskustvo za pamćenje.

Ideja je da svakog meseca, u vinskoj kući Kovačević gostuju priznati šefovi koji uz pomoć lokalnih namirnica sa Fruške gore i namirnica krajeva iz kojih dolaze prave autorska jela visoke gastronomije.

I naravno, ne nudi vinska kuća Kovačević gostima samo povremena fine dining iskustva, već se godinama, kada je gastronomska priča ove vinarije u pitanju, tiho i pažljivo, okreću ka tome, zadržavajući svoju autentičnu priču na kojoj su se već odavno upisali na gastronomsku mapu Srbije. Ovde uvek možete da uživate u sjajno interpretiranim jelima sremačke kuhinje i lokalnim ukusima Fruške gore, da probate tradicionalna jela pripremljena na moderan način poput lovačkog gulaša, ali i ozbiljnije komade mesa, kao i rečnu i morsku ribu. Sve navedeno, dešava se u pratnji vina vinarije Kovačević, od dobro poznatih klasika poput šardonea, rizlinga, Aureliusa ili izvanrednih vina i premijum S Edicije.

Vinarija Matalj

Sv. Vasilija Ostroškog 158, Negotin

060 544 72 20
www.mataljvinarija.rs



Iznad manastira Bukovo u Negotinu, nalazi se proslavljena vinarija Matalj, a u njoj i a la carte restoran sa dve otvorene terase koje zahvaljujući klimi Negotinske krajine punim kapacitetima rade od ranog proleća do kasne jeseni. Ponuda se menja sezonski i koncipirana je tako da bude svedena, ali istovremeno veoma raznovrsna po pitanju namirnica - ovde za svakog ima ponešto, pa i za vegane i vegetarijance.

Lokalno je oduvek u fokusu kod Matalja, pa se i sastojci za pripremu jela u restoranu isključivo nabavljaju od malih proizvođača iz Istočne Srbije, a među njima čak i šafran koji stiže iz sela Tamnič. Baš tu se nalazi i vinograd Kremenjača iz kog su ponikle dve najprepoznatljivije etikete ove vinarije - Kremen i Kremen Kamen. Beli miročki sir ovde sami proizvode i od njega je stvoren svojevrstan gastronomski brend ovog kraja.

Novi, prolećni meni aktuelan je od početka aprila i možda je najbolje da ga testirate tako da obrok započnete uz salatu od marinirane pečene cvekle koja odležava minimum 24 sata u marinadi, crvenog luka, miročkog sira i bobičastog voća, a zatim uživanje u ukusima nastavite uz mekan svinjski vrat sa pšenicom i hladnim sosom od spanaća ili perfektan juneći biftek poslužen na rižotu od ječma sa zapečenim lukom i džemom od kulena. Ne propustite da probate i smuđa na restovanom krompiru, začinjenog karijem, slačicom i lovorovim listom. I ovo je samo delić onoga što goste restorana očekuje ove sezone, tek toliko da zagolica nepce i probudi želju za obilaskom Istočne Srbije i najpoznatije vinarije ovog kraja. Imajte na umu da restoran prvenstveno radi kao a la carte, iako je moguće uživati i u degustacionom meniju uz uparivanje hrane sa vinima ove kuće, ali uz prethodnu najavu.

Vinarija Despotika

Smederevski put 10b, Smederevska palanka

026 302 126
www.vinarijadespotika.rs




Sećate se onog sjajnog spota snimanog za Dan prokupca pre par godina? Upravo to su kadrovi iz vinarije Despotika smeštene nadomak Smederevske Palanke, okružene vinogradima, sa fenomenalnom i prostranom terasom na dva nivoa i pogledom koji oduzima dah. Despotika itekako ima šta da ponudi gostima koji dođu da probaju vina baš na mestu gde se i prave. Uz obilazak vinarije i muzeja vinodeljstva, gosti mogu da uživaju u odličnom restoranu, odnosno degustacionoj sali kako to domaćini vole da kažu. Lokalni, domaći proizvodi i hrana iz kraja u kom se nalaze čine srž menija koji se menja jednom mesečno i iza kog stoji šef kuhinje Dalibor Denčić. On je i tvorac takozvanog Šumadijskog menija koji preporučujemo da probate, podrazumeva se, uz odabrane etikete vina ove vinarije. Na sto će vam prvo stići selekcija domaćih suhomesnatih proizvoda iz Šumadije, uz vruću

pitu sa sirom i proja, a obrok se završava domaćom pitom od maka prelivenom čokoladom. Od glavnih jela, dileme ima jedino oko toga da li vam se više jede riba ili meso, odnosno pije merlo ili kupaža crnog pinoa sa malo prokupca. Vinu Trag najbolji par biće svinjski file na aromatizovanom pireu, preliven sosom od višnje, dok se uz vino Svedok idealno uklapa grilovana orada na rižotu sa povrćem. Osim vinske i gastronomske priče koja je ovde nedvosmisleno dobra, sjajni su i vikend matinei na terasi uz muziku sa gramofona, čašu, dve vina i poneki zalogaj.

Vinska kuća Erdevik

Milin do 16, Erdevik

061 211 84 39
www.erdevikestate.com

foto: Vojislav Filipović

Nalik na mondenske planinske destinacije u Evropi sa visokim gredama i kaminom u centralnom delu objekta, šarmantna i autentična Vinska kuća Erdevik već je godinama sinonim za sjajna vina i izvrsna autorska jela koja umnogome koketiraju sa visokom gastronomijom.

Hrana se ovde priprema od svežih, organskih i lokalno gajenih sastojaka, sa ljubavlju i velikim umećem talentovanog šefa Vladimira Protića. Jelovnik uvek prati sezonu i stalno se osvežava novim jelima, a osmišljava ga šef Vlada zajedno sa timom kuvara u skladu sa svetskim trendovima gastronomije. Za predstojeću sezonu očekujte dosta veganskih i vegetarijanskih izvedbi, ali ne zaboravite ni na njihov sitno seckani tartar biftek kome sami možete dodati vrhunsku mlevenu papriku, kao ni na hrskavu i mekanu konfitiranu patku koja se topi u ustima. Jela pripremljena sa divljim pečurkama iz Morovića zagolicaće vam i nepce i maštu, a da novi meni nije zasnovan samo na plant based kuvanju, dokazaju sočni jagnjeći kotleti u nekoliko varijanti. Ovde je usluga neupadljiva i srdačna, a osoblje veoma obučeno i spremno da ugodi gostu koji se, kao po pravilu, ovde uvek vraćaju. Restoran radi od četvrtka do nedelje, rezervacije su obavezne, a uživanje u ukusima zagarantovano.

Vinarija Aleksandrović

Vinča bb, Topola

034 826 555
www.vinarijaaleksandrovic.rs

Vinarija Aleksandrović je simbol kontinuiteta moderne vinske scene u Srbiji, ali i mesto u kome ćete biti ugošćeni vrhunskim zalogajima i uslugom. Ovde ne rade po principu klasičnog a la carte restorana, već isključivo degustacione menije od četiri ili šest sledova koji se menjaju na nedeljnom nivou, i uvek u skladu sa sezonom. Restoran vinarije Aleksandrović ima dva šefa kuhinje koja su zajedničkim snagama osmislila sto jela koja predstavljaju kroz set menije, uz akcenat na lokalnim namirnicama i malim proizvođačima. Sir i kajmak stižu iz sela Trešnjevica, mladi koziji sir iz Krive bare, a iz Šatornje suhomesnati proizvodi - sve je domaće, sveže i proverenog kvaliteta.

Lokalna kuhinja je ovde interpretirana na moderan, možda i katkad neočekivan način pa je tako u sred Šumadije, moguće pojesti domaći suši, Šumadijski, razume se. Napravljen je od pršute, kajmaka i čvaraka i urolan u tanko sečene, gotovo providne listiće krastavca, savršeno uklopljen uz penušavac vinarije Aleksandrović. Uz suši, među omiljenim jelima gostiju je i pohovana svinjska butkica u sosu od rena, poslužena sa čipsom od cvekle, dok se u slatkoj završnici izdvaja tart od maka koji se najbolje degustira uz desertno vino, kasnu berbu vinarije Aleksandrović. Servis je dobar i za njega je zadužen Milan Marković koji je i menadžer restorana, a osoblje je veoma ljubazno i stručno.

FIG

Manastirska 35, Rakovac

066 865 13 42
www.fig.rs




U okviru kompleksa gde su smeštene vinarije Imperator i Salaxia, u selu Rakovac, pre nešto manje od godinu dana, otvoren je FIG, gastronomski dragulj Fruške gore, savršena destinacija za beg iz grada, naročito od proleća do jeseni, i uživanje u prirodi i gastronomiji. Naziv FIG to i znači - Fruška gora i gastronomija, dok u praksi to izgleda otprilike ovako: dok u debeloj hladovini vetrić konstantno pirka, vi sedite u prostranom, fenomenalnom dvorištu okruženom gustom šumom, a na tanjiru vam stižu vrlo dobra jela autorske kuhinje pripremljena isključivo od lokalnih sastojaka. Sve što se ovde posluži znajte da je sveže, kvalitetno, domaće i uzgojeno baš tu, na Fruškoj gori ili njenoj okolini. Hlebovi se peku svakog jutra, a sa njima i počinje svaki obrok, uz komadić izvrsnog maslaca. FIG je (nenamerno) proslavila gibanica sa pet vrsta sira, verovatno najbolja koju ćete ikada probati u nekom restoranu, a koju na novom meniju potpisuju Dragana Kalaba i Marko Aćimović, talentovani šef koji je donedavno bio na čelu kuhinje, a sada je ovde u ulozi konsultanta i jednog od kreatora menija za predstojeću sezonu koji ukratko, predstavlja najbolje od Srbije, sa dosta vegetarijanskih jela i jagnjetinom kao zvezdom mesnih užitaka. Sva jela ovde, uparuju se sa vinima iz obe vinarije u čijem je sklopu i smešten FIG.

Da sve bude kako treba i savršeno štima u restoranu, zadužen je iskusni menadžer Darko Kalaba koji uz ljubazno i edukovano osoblje čini da se gosti ovde osećaju kao kod kuće. Restoran radi svakog dana, osim ponedeljkom, a ukoliko je suditi po prošloj sezoni u FIG-u, iako nisu obavezne, rezervacije su vrlo poželjne, naročito vikendom.

Atelje vina Šapat

Pocenta bb, Novi Slankamen

069 607 698 www.sapat.rs

Sjajna gastronomska priča butik vinarije Šapat opčinila nas je i osvojila odmah, u prvoj godini rada. I nije da nismo tako očekivali, naročito kada znamo da je tu od početka ozbiljan dvojac, šef Nikola Stojaković i somelijer i generalni menadžer Dušan Vranić, obojica sa bogatim međunarodnim iskustvom i velikom ljubavi prema poslu koji rade.

U restoranu Fleur de Sel, u kome jedino u Srbiji možete doživeti takav nivo servisa i usluge, već je peti meni ugledao svetlost dana. Ovog puta, priča se krčka oko lokalnih srpskih namirnica, sremuša, praziluka, karfiola i jagnjetine, u atraktivnoj interpretaciji maestralnog šefa kuhinje u čije smo se umeće već dosta puta uverili, u pratnji vrhunskih vina, od dubokih berbi iz prošlog veka (1945, 1967…) vina iz Burgundije do preko dvanaest svetskih etiketa koje se služe na čašu. Restoran Fleur de Sel pomerio je standarde ugostiteljstva u našoj zemlji i gostima ponudio vrhunsko hedonističko iskustvo, a u njemu, možete čak i da uživate u kuhinji restorana i doživite sve čari interaktivnog servisa u okviru Chef’s Table, gde se gostima služi hrana „sa pogledom na rad kuhinje“.

Osim restorana Fleur de Sel sa kapacitetom od 35 mesta, u sklopu vinarije se nalazi i Restoran Šapat sa kapacitetom od 70 mesta u restoranu i 100 na prostranoj terasi uz neverovatan pogled na Dunav. Iako je Nikola zadužen i za kuhinju ovog restorana, sam koncept je drugačiji nego u Fleur de Sel-u, pa tako umesto jela visoke kuhinje, ovde možete uživati u malo neformalnijim izvedbama šefa, degustaciji vrhunskih delikatesa i sireva, i naravno, uz izvanredna vina vinarije Šapat.

Fleur de Sel radi pet dana nedeljno, od srede do nedelje, dok je Restoran Šapat otvoren svaki dan.

Vinarija Deurić

Mala Remeta, Fruška gora

063 570 108
www.vinarijadeuric.com




Kraj Male Remete na Fruškoj gori nalazi se poznata Vinarija Deurić, a u njoj i restoran sa prostranom, zelenom i lepo uređenom baštom koja od proleća do jeseni svaki dan radi punim kapacitetom i iz koje se pruža pogled na obronke Fruške gore.

Hrana je lokalna, iskrena i autentična, napravljena s ljubavlju i umećem. Koziji i kravlji sirevi stižu iz mesta Jazak, mesni delikatesi iz Laćarka, a poseban specijalitet predstavljaju domaće kobasice punjene sirom sa prilogom od karamelizovanog luka i njihovih, domaćih jabuka. Za uživanje u hrani ovde, verovatno će vam apetit najbolje otvoriti njihov autorski, jako dobar, kalvados, Pulinero CalvaDog koji predstavlja fruškogorsku verziju ovog normandijskog žestokog pića koje se pravi destilacijom jabukovog vina - cidera. Od poslastica, lenja pita od jabuka je obavezna, i za prvi, i za drugi, i za treći, i za svaki put!

Vinarija Tarpoš

Orašački put BB, Aranđelovac

069 200 50 20
www.tarpos.rs




Usred prostranih vinograda, sa pogledom na Venčac i Bukulju smeštena je vinarija Tarpoš i u okviru nje istoimeni restoran. Enterijer je sveden i elegantan, u bojama drveta, i sa veličanstvenim pogledom. Autentično iz Tarpoša što nas je ostavilo bez daha, a taman zagolicalo nepce za ono što je usledilo i što obavezno ovde morate da probate je sufle od rena, serviran na sosu od parmezana, uz komad sočnih jagnjećih leđa - odličan spoj tradicionalnih namirnica i internacionalne kuhinje, a takođe i sjajan par etiketama belih sorti vinarije Tarpoš. Od hladnih predjela, mus od bri sira i parmezana, serviran uz karpaćo od govedine ili uz dehidrirane crne masline sjajan je izbor. A pri prvom zalogaju postaće vam jasno zašto su ovdašnje brizle nadaleko čuvene i hvaljene. Među glavnim jelima najviše su zastupljeni specijaliteti od junećeg, jagnjećeg i svinjskog mesa, kao i jela iz mibrasa peći. Nova zvezda aktuelnog menija je black angus flank stejk koji na tanjir stiže uz vešto pripremljen demiglas sos i glazirane šargarepe. Kada je reč o poslasticama, akcenat je na različitim, podjednako dobrim i ukusnim musevima, sa čokoladom, narandžom…

Restoran radi kao a la carte, a u meniju postoji i opcija degustacionog menija sa uparivanjem vina. Vrlo je pohvalno i to što uz svaku stavku u jelovniku stoji i preporuka za tip vina koji mu najbolje paše.

Vinarija Drašković

Helvecija 1880

Dimitrija Tucovića 99, Vršac

063 545 125
www.helvecija1880.com




Ušuškana među nepreglednim vinogradima, Vinarija Drašković i njen potpuno obnovljeni podrum Helvecija 1880, doneli su novi život Vršačkim vinogradima i poznatom vinogradarskom kraju u kome se nalaze postavši reprezentativna turistička destinacija. Stara zgrada vinarije adaptirana je u nekoliko sala, pa osim vinskog salona, u okviru Vinske kuće Helvecija 1880 nalazi se i nekoliko restoranskih celina - glavni restoran smešten je u bajkovito uređenom podrumu sa starim presama, izvornim gredama, ciglama i čekrcima, lepo uklopljenim u novi dizajn. To je barik restoran koji gostima nudi jela internacionalne kuhinje sa lokalnim akcentima, a tu su i još dva restorana, a la carte sala i restoran nacionalne kuhinje Zlatni čokot. Specijalitet kuće je znalački grilovan ramstek zaliven vrelim puterom koji ispred gosta stiže na gvozdenoj ploči - neverovatnog ukusa, mirisa i teksture. Ovde možete da probate i veoma dobro spremljenu rečnu ribu, uživate u lokalnim sirevima i delikatesima. Servis je odličan, a osoblje veoma ljubazno i zaista ume da preporuči jelo.