Početna»Novosti»Sedmi Salon žilavke: Praznik autentične Hercegovine
22.08.2023.

Sedmi Salon žilavke: Praznik autentične Hercegovine

Po tradiciji, u Vinskoj galeriji Vukoje, svoja vina od autohtone sorte žilavka prezentovale su 24 vinarije, od krajnjeg zapada do istočnih granica Hercegovine, uz bogatu ponudu regionalnih gastronomskih delicija

novost sedmi salon žilavke praznik autentične hercegovine vinski magazin vino fino
Žilavka je svakako najznačajnija sorta u Bosni i Hercegovini, što je iznova dokazao sedmi Salon žilavke, održan 17. avgusta u Trebinju. Ove godine na Salonu je predstavljena i bogata ponuda regionalnih delicija, kako onih koje su posetiocima nudili proizvođači lično, tako i na raskošnom gastro punktu za koji se ove godine pobrinuo jedan od najboljih kuvara Bosne i Hercegovine Dragan Šljivić.
O značaju i potencijalima bele sorte sa hercegovačkog kamena nadahnuto je govorio Džozef Darel, vinski pisac britanskog Decantera, dajući stručni uvid u ovu autohtonu sortu. Kvalitet izloženih vina bio je ujednačen i veoma visok, bilo da je reč o svežim vinima iz prošlogodišnje berbe vinarija Nuić, Brkić, Škegro, Carska vina Grgo Vasilj, Domano, Hepok, ili „domaćih“ vinarija Tvrdoš, Anđelić, Aćimović i naravno Podrumi Vukoje 1982 čija je Žilavka 2022 ostavila izuzetan utisak savršenom harmonijom i elegancijom.
Posebno raduje činjenica da odležale žilavke pokazuju izvrstan potencijal maturiranja u drvetu. To se odnosi i na vina koja su samo nekoliko meseci sazrevala u bosanskom hrastu ili akaciji, ali i ona „ozbiljnija“ pravljena sur lie tehnologijom, odležala i do godinu i po dana (Greda 2019 vinarije Brkić). Takođe, čini se da godine žilavci samo dodaju na kvalitetu čak i kad je vino rađeno isključivo u tanku što se jasno vidi u etiketi Žilavka 2016 Milas.
Za popularizaciju penušavih vina pobrinula se vinarija Domano penušavcem rađenim klasičnom metodom. Nešto više pene u prvom trenutku pretvori se za čas u finu i postojanu perlažu koja svežinom očarava nepce dok uživate u punoći zlatastog vina i divnim aromama agruma, bresaka i tradicionalno prisutnoj mineralnosti kojom su gotovo sve žilavke bogato obdarene.
- Manifestacija Salon žilavke je značajno evoluirala ove godine podižući gastronomiju kvantitetom i kvalitetom na jedan potpuno novi nivo. Veliki broj proizvođača i izlagača vina, sira, meda, maslinovog ulja daje dodatni podsticaj koji čini hercegovačku eno-gastronomiju jačom i intrigantnijom za posetioce ali i izvoz. Pritom, velika je sreća da kao znak međunarodnog raspoznavanja imamo našu autohtonu žilavku koja uspeva samo u Hercegovini, ali i sve te lokalne autentične proizvode - izjavio je Radovan Vukoje, idejni tvorac manifestacije, dodajući razmišljanja na temu osnivanja još jednog salona vina koji će biti posvećen drugom autohtonom vinskom dragulju Balkana na koji je istok Hercegovine izuzetno ponosan.
Naravno reč je o sorti vranac gde Vukoje dodaje kako je vranac Podrumi Vukoje 1982 bio najbolje ocenjeno crveno vino na Salonu vina u Beogradu. U ime Džejmsa Saklinga ocenu od 93 poena ovom vinu dao je njegov saradnik, Stjuart Pigot (Stuart Pigott).