Početna»Novosti»Otvorena izložba Vinski letopis Srbije
04.11.2023.

Otvorena izložba Vinski letopis Srbije

Na postavci se mogu videti tragovi naše vinske kulture od antike do danas, rezultati savremenih istraživanja, uzorci iz herbarijuma Andreja Volnog...

novost otvorena izložba vinski letopis srbije vinski magazin vino fino
Nakon godinu dana pripreme, u Galeriji nauke i tehnike SANU 3. novembra, otvorena je izložba Vinski letopis Srbije, ambiciozna postavka koja se bavi istorijom vinarstva i vinogradarstva na našim prostorima od antike do danas, kao i najnovijim otkrićima na polju genetske analize vinove loze. Izuzetno dobro posećeno otvaranje pokazalo je veliko zanimanje javnosti za našu vinsku istoriju i za najnovije naučne domete u ovoj oblasti.

Autori izložbe su Željko Tomanović, dopisni član SANU, Aleksandar Fotić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, Slavica Todić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, Miroslav Nikolić iz Instituta za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu, Milica Rat sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i Tomislav Ivanović, novinar.



Eksponati na izložbi obuhvataju tragove materijalne vinske i vinogradarske kulture od antike do savremenog doba, lepo očuvane stare kalemove vinove loze, biografije značajnih ličnosti iz vinske istorije regiona, rezultate savremenih genetskih istraživanja o poreklu naših sorti vinove loze i još mnogo toga.

Na izložbi se mogu videti i reprezentativni listovi iz herbarijuma Andreja Volnog, najzanimljivije ampelografske kolekcije u našoj zemlji, i sa značajem koji daleko nadilazi naš geografski prostor. Formiran od svih sorti vinove loze koje su bile zastupljene na Fruškoj gori od 1812. do 1824, ovaj herbarijum je danas prvorazredan izvor za istoriju vinogradarstva na našim prostorima. U okviru postavke, moguće je videti herbarijum Volnog u digitalnom obliku.



Istoričar Aleksandar Fotić na otvaranju je rekao da je izuzetno ponosan zbog toga što je pred posetiocima postavka koja daje sveobuhvatan presek istorije našeg vinarstva i vinogradarstva:

- Ideja za ovu izložbu potekla je od istraživačkog tima koji se bavi korenima naših autohtonih sorti. Osnovna ideja koja nas je vodila je da pokažemo kontinuitet vinske kulture, a potom i istorije vinogradarstva. Dosadašnja istoriografija koja se tiče vinogradarstva i vinarstva na tlu Srbije optećerena je brojnim mitovima, besmislicama, neproverenim stavovima koji su ušli čak i u naučnu literaturu. Na ovoj izložbi nema neproverenih činjenica i iza svake reči stoje provereni stručnjaci za odgovarajuću epohu – rekao je Fotić.



Miroslav Nikolić iz Instituta za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu govorio je o teroaru kao o jednoj od najvažnijih komponenti u razvoju vinarske i vinogradarske tradicije i ukazao da je dve hiljade godina vinske baštine na ovim prostorima dostojno prikazano u okviru izložbe Vinski letopis Srbije:

- Od ideje da organizujemo ovu izložbu multidisciplinarnog karaktera proteklo je godinu dana. Bilo je tu mnogo rada, istraživanja pisanih izvora, obilazaka muzeja i arhiva, pa do pažljivog odabira eksponata, rekao je Nikolić.

Katalog izložbe umnogome nadilazi relativno skromne prostorne okvire postavke u Galeriji nauke i tehnike SANU i pre se, po obimu i ambicijama, može nazvati monografijom. U katalogu su zastupljeni tekstovi autora izložbe koji se bave vinom na našim prostorima od antike do današnjih, najsavremenijih naučnih poduhvata u tom polju.

Izložba u Galeriji nauke i tehnike SANU biće otvorena do 29. novembra.