27.08.2023.Ana Rusanov
Novo lice Rubina
Prisustvo na sajmovima i građenje imidža vinarije koja nije samo industrijska već ima i vrhunska vina, među kojima je zvezda svakako penušavo vino Vronski, ubrzano menjaju sliku Rubina
Foto: Pavle Radanović
Vinarija Rubin ima tradiciju dugu 68 godina i upravo činjenica da je nastala u nekim drugim vremenima i opstala do danas, prilagođavajući se različitim okolnostima, je njena glavna karakteristika i ono što je danas izdvaja. Priča o Rubinu je priča neverovatnih brojeva: u svom sastavu ima oko 1.000 hektara vinogarada na 18 lokacija od Kruševca do Preševa, na kojima se gaji čak 21 sorta. U sezoni ovde prerade od osam do deset miliona kilograma grožđa, a vinski podrum ima kapacitet od 22,5 miliona litara.
U vinariji se ponose i, kako kažu, najvećom drvenom halom u Evropi, gde odležava vinjak - danas Rubinov najpoznatiji proizvod i zaštitini znak. Rubin je jedina vinarija koja ima i svoju pintersku radionicu sa tradicijom dugom koliko i sama vinarija, čime potpuno zaokružen proces proizvodnje od sirovine do buradi u kojima vino i vinski destilati odležavaju. Ovde radi 20 tehnologa, u sastavu vinarije nalazi se i savremena laboratorija.Ovakve kapacitete, u vinariji koriste da se pozicioniraju u svim tržišnim segmentima - od litarskog i stonog vina do premijum linije i vina sa pečatom zaštićenog geografskog porekla - čiji broj nadmašuje bilo koju drugu vinariju u zemlji.
Poseta vinariji Rubin počela, kako i priliči, na vinogradu Bačina, jednom od najlepših u sastavu ovog preduzeća. Tu, nedaleko od Kruševca, na 250 metara nadmorske visine rastu prokupac, merlo, rizling, pino noar…
Svaka vinarija ima svoje zvezde, a u Rubinu je to svakako penušavac Vronski - beli od šardonea, a roze od pino noara. Vronsky se proizvodi od 2010. godine tradicionalnom metodom. Kako i sami priznaju, nedovoljan rad na marketingu razloge je zašto je taj penušavac ostao najbolje čuvana Rubinova tajna. Ali ne za dugo, jer prisustvo na sajmovima i građenje imidža vinarije koja nudi vrhunska vina, ubrzano menjaju sliku Rubina.Prema rečima Violete Živić, enološkinje i rukovoditeljke pogona za proizvodnju vina, prošle godine proizvedeno je 6.000 boca belog i 5.000 roze penušavca, a u planu je i proizvodnja vina charmat metodom.
Naša poseta nastavljena obilaskom vinarije, pred čijim kapacitetima ne možete da ostanete ravnodušni. Ono što je bila prava poslastica jeste podrum sa arhivskim vinima u koji smo imali priliku da zavirimo i podsetimo se etiketa koje nas vezuju za neka davna vremena. Impozantna je i najveća drvena hala u Evropi sa 11,5 hiljada bačvi od po 500 litara u kojima odležava vinjak. Piće je pravljeno po tradicionalnoj metodi u pogonima u koje je investirano ranih sedamdesetih godina i koji danas predstavljaju moderan način proizvodnje. U svom portfoliju Rubin ima ekskluzivne proizvode - Vinjak 5 VSOP odležao minimum pet godina, Vinjak XO odležao najmanje 10 godina koji smo imali priliku da degustiramo, dok je posetu zaokružila degustacija arhivskog vinjaka starog 35 godina.
U Rubinu se ubrzanose spremaju za novu berbu, planiraju nove zasade, modernizaciju tehnologije i pre svega ulaganje u ljudske resurse. Još ima prostora za unapređenje svih segmenata, a pogotovo kada je reč o građenju imidža Rubina kao vinarije koja proizvodi vrhunska vina - poručuju u najvećoj srpskoj vinariji.
Degustacija
Portfolio Rubina je zaista veliki, a mi smo imali priliku da probamo ono najbolje, pa i neke berbe kojih na tržištu odavno nema.
Vino koje nas je zaista iznenadilo je pomenuti penušavi šardone Vronski 2021, kog u čaši odlikuju fini, sitni mehurići, dugo perlanje, a na ukusu citrusne i u završnici orašaste arome. Sovinjon blan 2020 je jedno od sedam vina sa pečatom geografskog porekla sa vinograda u Suvaji. Harmonično je, lagano i pitko, sa naglašenim voćnim notama dinje i grejpfruta. U okviru premium segmenta Amante Aurora, kupaža šardonea i sovinjona predstavlja vino koje je godinu dana odležalo u srpskom hrastu, što je karakteristika Rubunovih premijum vina. Grožđe dolazi iz vinograda u Preševu, a vino je bistro, sveže sa vanilinskim notama koje potiču od drveta. Sovinjon "dupli barik" je odležao u buradima 12 meseci, a potom još pola godine u buretu od vinskog destilata i predstavlja autentično vino, specifičnog ukusa i punog tela. Degustirali smo i Amante Karmen, kupažu prokupca, merloa i marselana, a zatim i dva vina koja nisu dostupna na tržištu - merlo kasna berba 2017 i arhivski Pino Noar iz 1991. godine.