U okviru nedavno završenog sajma
Wine Vision by Open Balkan, jedan od masterklasova bio je posvećen i inovativnim tehnologijama u okviru vinarije Tikveš. Masterklas pod imenom
Vinarija Tikveš - transformacija izazova u liderstvo: umetnost savladavanja visokih tehnologija u vinogradarstvu održali su profesor
Alen Deloar sa Agro instituta u Monpeljeu u Francuskoj i
Đovani Bigot, italijanski konsultant i agronom, osnivač renomirane konsultantske kuće Perleuve.
Prisutnima se obratio
Svetozar Janevski, predsednik Upravnog odbora Vinarije Tikveš, koji je istakao:
- Ono što smo radili do juče, to je istorija, i treba da stvaramo za sutra. Tikveš razmišlja kako da budemo
organic i kako da spasimo planetu, kako da vodimo računa o budućnosti. Sa Đovanijem i Alenom radimo na svemu ovome. Razvijamo vinograde i zato danas imamo 5 "živih" vinarija. Šesta je u razvoju i penjemo se na čak na 1.000 metara nadmorske visine gde ćemo uzgajati grožđe. Klimatske promene su nas primorale da sve menjamo da bi napravili ono što želimo - rekao je Janevski.
Đovani Bigot predstavio je svoje inovativne metode za nadzor vinogradaProfesor
Alen Deloar sa L'institut Agro Montpellier govorio je na temu istraživanja senzornih profila vina kroz proučavanje šećera u grožđu, kao i o studiji koja dovodi u vezu teroar i sadržaj tanina u vinu.
- Cilj studije bio je da se ispita uticaj lokacije vinograda na sadržaj polifenola u zrnu grožđa i kožice, posebno tanina. U šestogodišnje istraživanje uključeno je sedam vinograda iz tikveškog vinogorja. PCA analize su otkrile da berba ima najznačajniji uticaj, jer se vinogradi grupišu na osnovu berbe, a ne lokacije. Zbog toga, prilikom proučavanja uticaja vinograda, svaku berbu treba posebno ispitati – objasnio je Deloar, koji se bavio i ulogom vode u razvoju vinove loze i metodama za procenu da li je loza izložena ograničenju vode ili vodenom stresu.
Kako bi se bolje razumele karakteristike vinograda, u Tikvešu je osnovana laboratorija za zemljište sa ciljem analiza organske materije, mikroelemenata, teksture zemljišta, određivanja pH vrednosti i interpretacije rezultata i prenošenja znanja vinogradarima.
Đovani Bigot je govorio o uzgoju vrhunskog grožđa i prolagođavanju klimatskim promenama kroz inovativne pristupe i metode objedinjene u takozvani
Tikveš – Perleuve projekat. Bigot je i kreator aplikacije 4Grapes za praćenje vinograda u realnom vremenu.
Konsalting za vinogradarstvo Perleuve sastoji se u fokusiranju na 9 agronomskih parametara, a to su zdravlje grožđa, proizvodnja, lišće, odnos između listova i proizvodnje, tip grožđa, nedostatak vode, energičnost, analiza biodiverziteta i zemljišta i starost vinograda. Ovo su glavni agronomski parametri i predstavljaju holistički pristup opisu vinograda, jer su uzeti različiti glavni vinogradarski faktori koji direktno utiču na kvalitet vina. Preko indeksa je moguće podizati iz godine u godinu, kvantitativni potencijal vinograda.
- Ono što smo postigli u projektu su prikupljeni podaci. Dobili smo 20.000 satelitskih vremenskih podataka, 10.000 podataka o vremenu sa fizičkih meteoroloških stanica, 12.500 nadzora od strane 4Grapes, 4.000 slika, 300 analiza zemljišta i 10 kodifikovanih agronomskih procedura - rekao je Bigot, uz zaključak da tehnologija kao alat mora da bude u rukama agronoma i da je vizija budućnosti da im AI kopilot pomaže u svakodnevnim odlukama u vremenu sve intenzivnijh klimatskih promena.