Ekskluzivan vinski događaj u Saša baru okupio je vinske novinare na degustaciji različitih vina iz dve bordovske vinarije – Chateau Angludet i Chateau Palmer, najavivši skori dolazak ovih sjajnih etiketa na tržište Srbije.Chateau Angludet i
Chateau Palmer iz Bordoa osim viševekovne tradicije u proizvodnji ekskluzivnih vina povezuje i potpuna okrenutost ka biodinamičkoj proizvodnji vina, u koju su se upustili početkom novog milenijuma. Biodinamika inače u ovoj slavnoj vinskoj regiji predstavlja retkost, jer samo je jedan odsto vinograda posvećen proizvodnji vina na ovaj način.
Ekskluzivna degustacija različitih berbi vina iz ove dve vinarije upriličena u Saša baru pokazala je savršen spoj viševekovne tradicije sa modernim tendencijama u proizvodnji koji za rezultat ima elegantna, slojevita, kompleksna vina, izraženih finesa i različitih karaktera od godine do godine. Vinski događaj je ujedno bio i nagoveštaj dolaska ovih vina na srpsko tržište zahvaljujući kompanijama Solvivo sa sedištem u Sloveniji i Team 4 iz Srbije.
Beogradske vinske novinare kroz degustaciju je vodio Mahir
Šendžan, somelijer koji već šest godina radi u Bordou, zamršenog orijentalnog porekla koje mu ne dozvoljava da, kako sam kaže, postane „vinski fašista iz Bordoa“. Prema njegovim rečima, degustacija različitih berbi pokazala je jasnu refleksiju terorara i karaktera određenih godina berbi, što je upravo i cilj biodinamičkog načina proizvodnje vina.
- Francuzi i tamošnji vinari imaju moto da prave proizvod koji dolazi sa određenog teroara, koji nije savršen u svojoj lepoti jer u sebi nosi odlike određene godine, sa svim njenim osobinama, i dobrim i lošim. Vinari prave ono što dobiju od terorara u određenoj berbi težeći da prozvedu balansirana i elegantna vina, vina sa puno slojeva i izraženih finesa, kompleksna, u kojima može da se uživa i posle nekoliko godina, i pre njihove punoletnosti. Isto tako ih možete čuvati decenijama – rekao je Šendžan pre nego što smo probali biodinamička vina iz Bordoa.
Prvi na redu bio je Chateau Angludet, jedno od najstarijih imanja u Medoku na kom se duže od tri veka gaji vinova loza. Na 30 hektara vinograda u jednom komadu gaji se kaberne sovinjon, merlo i u manjoj količini peti verdo. Vina imaju odličan odnos cene i kvaliteta, zbog čega su veoma interesantna na svetskom tržištu. Odlikuju ih kvalitet, elegancija, struktura i kompleksnost koja svake godine pokazuje nove finese, različite slojeve i specifičan karakter.
Vinarija je specifična po tome što se od 2019. godine polovina vina čuva u amforama, kako bi se sačuvale delikatne arome, svežina i voćni karakter koje drvo zna da izbriše. Njihove tri vina iz epskih berbi -
Chateau Angludet 2019, Chateau Angludet 2016 i Chateau Angludet 2010 pokazale su upravo ono što je najavljeno – različite karaktere i finese o kojima se za stolom dugo i naširoko razgovaralo, upoređivalo i razmišljalo.
Treba još reći i to da ova vina iskazuju svoj potencijal odležavanjem u bocama. I dok se neke berbe, poput ovih koje smo imali prilike da probamo, mogu konzumirati mlada, za pojedine berbe je potrebno strpljenje i godine odležavanja kako bi vino pokazalo svoj puni karakter i potencijal. Nije neobično da se ova vina piju i posle 50 godina odležavanja u boci.
Berba 2019 bila je vremenski sinhronizovana i sve faze su urađene na vreme, sve se desilo tačno kada je trebalo, a vino koje je dala je kompleksno, elegantno, veoma dobro izbalansirano, izražene strukture koje tek treba da otrkrije svoj puni potencijal odležavanjem. Ovo je berba gde je polovina vina sazrevala u amforama, što se i oseća u blagim taninima, svilenkastoj strukturi i naglašenoj aromatici.
Berbu 2016, koja se većini prisutnih možda i najviše dopala, obežio je kontarst između velikih kiša i sušnih perioda. Rezultat je međutim jedno vrlo izbalansirano i elegantno vino izuzetne svežine.
I za kraj prvog dela, berba 2010, takođe jedna od epskih godina u Bordou, sušna godina koja je omogućila zdravo grožđe i dalji napredak u biodinamici. U vinu se to i oseća – odlilčno je struktuirano, koncentrisano, punog tela, i sa velikim potencijalom za odležavanje.
Drugi deo večeri bio je rezervisan za dve berbe iz slavnog Chateau Palmer, čija su vina među najtraženijima u vinarijama sa leve obale –
Alter Ego 2020 i Chateau Palmer 2014. Ime vina
Alter Ego 2020, kojem je Džejms Sakling dao 96 poena, ukazuje da grožđe dolazi sa posebnog položaja i ne meša se sa grožđem iz drugih delova vinograda. Specifičan pristup selekciji i kupaži za rezultat ima vino koje je voćno, intenzivno i bogato na nepcima.
Chateau Palmer 2014 je posle 10 godina sazrevanja doživeo en primeur degustaciju u septembru ove godine. Dostigavši prvi nivo zrelosti, vino otkriva svoj identitet, karakter i spektar aromatskih nijansi. Berba 2014 veličanstveno je sazrela u podrumu, pokazujući voćnost, mineralnost i specifičan karakter koji će se još otkrivati daljim odležavanjem.
Oba vina iz Chateau Palmer kupaža su merloa, kabernea i peti verdoa, uvek u delikatnom odnosu sorti koji varira iz godine u godinu.
Za kraj poslužen je
Sichel Sauternes 2022, sa vinograda koji se nalazi 40 kilometara jugoistočno od Bordoa, na kom se gaji grožđe za najdelikatnija slatka bela vina na svetu.
Nakon degustacije u hedoističkom ugođaju koji je uvek na najvišem nivou u Saša baru, sa nestrpljenjem čekamo trenutak kada će ona biti dostupna i kod nas. Ovo nisu vina za svaki dan, u njih treba investirati i novac i lep povod i biti strpljiv za trenutak kada dođe vreme za njihovo otvaranje.