Najbolja vina od grašca ponovo će se okupiti na nadmetanju
GROW du Monde tokom poslednje nedelje maja, ovog puta u Mađarskoj, na obali jezera Balaton koja je i jedan od istorijskih teroara ove sorte.
Svi koji prate regionalnu vinsku scenu već znaju da skraćenica GROW označava tri (od mnogih) imena jedne od najvažnijih regionalnih belih sorti vinove loze: od grožđa pod nazivom grašac, graševina, Olaszrizling i Welshriesling u celoj regiji prave se vina u svim stilskim varijacijama i izrazima, sveža, odležala, penušava....Ove godine na sudijske stolove stiže oko 300 uzoraka vina od grašca, čiju će degustaciju pratiti i konferencija, studijsko putovanje, ceremonija dodela nagrada i velika izložba ovih vina najavljena za 31. mart. Vinskim ekspertima iz regiona pridružiće se i predstavnici velikih specijalizovanih medijskih kuća kao što su Falstaff i Decanter.
Prvi GROW du Monde održao se u Srbiji pre dve godine, a prošle godine je Hrvatska bila domaćin ocenjivanja.
Direktor ocenjivanja,
Zoltan Đerri, mađarski vinski stručnjak i urednik vinskog magazina
Pecsi Borozo. rekao je da grašac svuda gde raste ispoljava posebne karakteristike podneblja:
- Bez obzira gde raste, u Slavoniji, Sremu ili široj oblasti Balatona, on uvek oslikava jedinstvene stilove i teroare – rekao je, uz najavu da će događaj biti sjajna prilika za učesnike studijskog putovanja da se upoznaju sa vinogradarstvom i vinarstvom oblasti koje okružuju jezero Balaton, od Šomloa do Balatonfireda, popularne jezerske destinacije u kojoj će nadmetanje biti održano.
Vlasnik vinarije Tornai iz Šomloa,
Tamaš Tornai, dodao je:
- Događaj je značajan korak ka prerastanju Balatona u vinski brend. Zahvaljujući ocenjivanju GROW du Monde, vinski stručnjaci već su naučili nešto o ovoj sorti, a sad je vreme da ih upoznamo sa ovim jedinstvenim teroarom, što će povećati njegov izvozni potencijal.
Još jedan od osnivača GROW du Monde,
Igor Luković, međunarodni vinski sudija i urednik magazina Vino & Fino, rekao je:
- Ova sorta privlači znatno manju pažnju nego mnoge druge, ali se već pokazalo da ima potencijal za pravljenje vina izuzetnog kvaliteta.
Saša Špiranec, vinski pisac i sudija iz Hrvatske, takođe je među utemeljivačima ovog događaja koje je na putu da postane tradicionalno. On smatra da zemlje i regije u kojima se gaji grašac treba da sarađuju, komuniciraju i zajednički razvijaju ovu sortu:
- Ceo svet treba da prizna ono što mi već znamo, da je grašac velika sorta kojoj je mesto među najprepoznatljivijim sortama na svetu – zaključio je.