24.02.2020.Tekst i foto: Nenad Kostić
Završen je 11. Beowine
Velikom vinskom smotrom ponovo su, kao i prošle godine, dominirali vinari iz Vojvodine, predstavljeni su neki zanimljivi noviteti, a bilo je i vinskih gostiju iz regiona i celog sveta
U Beogradu je juče završen 11. Međunarodni sajam vina BeoWine. Više od 130 izlagača i dobra popunjenost sajamskih hala tokom celog Sajma potvrdili su važnost ovog događaja za naše vinarstvo. Pojedini detalji, među kojima je upadljivo odsustvo šumadijskih vinara, pokazali su da BeoWine i njegovi bivši i budući partneri moraju da naprave još jedan dodatan korak da bi ovaj sajam bio puna reprezentacija i "lična karta" našeg vinarstva.
No - onome ko je došao da probere lepa vina iz Srbije i regiona ovi detalji nisu pomutili zadovoljstvo. Svakako najveća atrakcija sajma bio je klaster vinara iz Vojvodine, koji je predstavljao, kao i prethodne godine, pravi vinski salon u okviru većeg sajma. Na velikoj površini klastera gužva je vladala bez prestanka, a jedni uz druge predstavili su se i veliki i mali vinari iz Vojvodine: Vinum, Fruškogorski vinogradi, Mačkov podrum, Komuna, Trivanović, Patkov vinograd, Vista Hill, Tonković...U atmosferi žurke sa vinskom tematikom, Vojvođani su tokom četiri iscrpljujuća sajamska dana predstavili svoja najbolja vina, a nama je ostala želja da smo neke od njih ipak videli na pojedinačnim štandovima, kako bi se u malo mirnijoj atmosferi studiozno pozabavili njihovom ponudom.
Jedna od vinarija iz Srbije koje zaista mogu da se ponose dizajnom štanda je i Podrum Pevac iz Rekovca, koja je predstavila svoja vina nagrađena na ocenjivanjima IWC u Beču i BIWC u Sofiji.
Što se gostiju iz inostranstva tiče, Hrvatska gospodarska komora pomogla je nastup dvanaest vinarija iz ove zemlje na BeoWine. Došli su nam Iločki podrumi, Blato 1902, Kutjevo, Terzolo, Udruga Plavac mali Pelješac, PZ Vrbnik, Testament vinery, Galić vina, Dingač Skaramuča, Belje, Agrolaguna i Feravino. Solidna selekcija sa izuzetno ljubaznim promoterima i vinarima, uz očekivanu navalu na štandove sa vinima iz Primorja - vrhunske grašce iz Iloka probali smo na miru. Vinari iz Hrvatske kažu da im je nastup u Srbiji sve bitniji usled neprestanog rasta potražnje. U vinariji Belje rekli su za hrvatski Tportal da im prodaja u Srbiji ide sve bolje i da je to dobar motiv za nastup na sajmu u Beogradu:
- Srpsko je tržište u progresiji vinske kulture, a razvitkom vinske scene porasla je i potražnja, otvorili su se prema stranim tržištima. Naša su vina na policama Srbije već sedam godina, ali u poslednje vreme osećamo kontinuirani porast potražnje, a u skladu s time raste nam i izvoz - rekao je direktor prodaje Tomislav Prekl.
Iz Hrvatske su došli i predstavnici vinarije Nuić, koja je u Ljubuškom pretvorila 35 hektara kamenjara u plodni vinograd sa koga beru izvanrednu blatinu i žilavku. Predstavili su se i vinari kuće Enjingi iz Kutjeva, sa svojom graševinom, tramincem, cvajgeltom...
Idemo dalje - ka atrakcijama Sajma. O Gruzinima i njihovim čudesnim vinima već smo pisali. Novina u odnosu na pre dva dana je najava da će u Beogradu biti otvorena i vinoteka koja će u ponudi imati vina iz ove kavkaske zemlje, već viđene za sledećeg partnera Sajma turizma.
Jedna skromna boca bez etikete privukla je pažnju svakome ko poznaje vina sa severa Bačke. Belo vino bez oznake na štandu vinarije Tonković? Blanc de noirs, naravno! Vinarija koja svoj portfolio zasniva isključivo na kadarci napravila je i belo vino od ove sorte, a rezultat nas je jako obradovao: markantno vino punog ukusa i duge završnice poziva na razmišljanje o uparivanju sa temeljnom bačvanskom hranom i utisak je da je naša prva "feher kadarka", kako belo vino od kadarke zovu u Mađarskoj, pun pogodak.
- Ovo su prve boce koje smo izneli na probu - govore nam na štandu Tonkovića, ponosni na to što na spisku etiketa sada imaju ceo spektar suvih mirnih vina od kadarke, drevne, tradicionalne sorte koju su vinari sa Palića vratili u sortiment Srbije.
Od novih vinarija u regionu, valja pomenuti i vinariju Vera iz Trebinja, čije upadljivo minimalističke etikete daju dah savremenosti vinima iz Hercegovine, a ime njene linije vina, 260, nastalo je od broja sunčanih dana u toj vreloj vinskoj regiji. Od vinara koji su ove godine prvi put došli na BeoWine, izdvaja se Castel Savina, jedina vinarija smeštena na samoj crnogorskoj obali, i čija su vina očekivano privukla pažnju naše javnosti, odavno zaljubljene u crnogorska vina.
Prateći program Sajma doživeo je lepu evoluciju, sa upečatljivim tribinama i vođenim degustacijama. Pravi dragulj bila je vođena degustacija grašaca iz fruškogorske vinarije Vinum, na kojoj su predstavljena vina od sorte koja kod nas doživljava veliki uspon. Predstavljena su i vina dve vinarije smeštene u slankamenskom kraju - Stojanović i Manufaktura Spasić. Zlatko Živanić je na tribini Vinska kultura u Srbiji razgovarao sa našim vinskim stručnjacima o aktuelnim trendovima među vinoljupcima u Srbiji. Razgovaralo se i o vinu u našem ugostiteljstvu i u noćnom životu, kao i u trendovima u našem hotelijerstvu.
Bio je dobro zastupljen i segment opreme za vinarstvo i vinogradarstvo. Predstavnici kompanija iz Austrije i Bugarske sa sajma BeoWine, kažu, otišli su veoma zadovoljni interesovanjem naših vinara i destilera za njihovu specijalizovanu opremu.
Uz sve to, primetili smo ozbiljan pad broja posetilaca sa plastičnim čašicama koji nisu kupili staklenu čašu, a kojih je ranijih godina bilo zaista mnogo, najverovatnije zahvaljjući onima koju na BeoWine zalutaju sa sajma turizma koji se održava u isto vreme. Ne znamo šta ova činjenica tačno znači u smislu odnosa publike prema ovom sajmu, ali smo svakako radosni zbog nje.
Pogledajte u našoj fotogaleriji delić atmosfere sa ovog događaja.