Restorater Ado Kampeol, koga su italijanski mediji zvali ocem tiramisua, umro je u 93. godini. Kampeol je bio vlasnik restorana Le Beccherie u Trevizu, gde je čuvena poslastica prvi put poslužena 1972. godine.
Slatkiš koji se sastoji od piškota natopljenih kafom i maskarpone sira naprečac je osvojio prvo Italiju, a potom i ostatak sveta, i postao jedan od simbola italijanske gastronomije. Kolač je u sebi objedinio dve osobine koje su ga učinile omiljenim jelom i među kućnim šefovima i gastronomskim megazvezdama: veoma je jednostavan za pripremu, a ukus mu je sofisticiran i delikatan.
Oko porekla tiramisua vodile su se oštre polemike, a jedna od teorija bila je i ta da Ado Kampeol, njegova supruga Alba i njihov saradnik Roberto Lingvanoto nisu sami izumeli i prvi put poslužili tiramisu, već da su za recept saznali u jednom bordelu u Trevizu, a u kome je tiramisu navodno bio vrlo popularni afrodizijak. Danas je, ipak, gotovo u potpunosti prihvaćena teorija o nastanku tiramisua u restoranu Le Beccherie, koji i danas privlači gurmane, i to ne samo zbog izvornog kolača već i zbog celokupnog gastronomskog iskustva za koje gosti kažu da se po nivou usluge i kvalitetu hrane bliži onome što se očekuje od lokala sa Mišlenovom zvezdicom.
Ado Kampeol sa suprugom Albom
Restoran Le Beccherie otvoren je 1939. godine, a Kampeol ga je kupio nakon završetka Drugog svetskog rata. U kuhinji ovog restorana 1972. godine dogodio se mali incident koji je svetsku kuhinju obogatio za jedan izvanredan desert: šef Roberto Lingvanoto ispustio je činiju maskarpone sira u posudu u kojoj je mutio jaja i šećer za sladoled od vanile. Lingvanoto je probao mešavinu i shvatio da je na tragu nečeg novog i sjajnog. O nalazu je obavestio Albu Kampeol, Adovu suprugu, i njih dvoje zajedno su odlučili da naprave recept zasnovan na ovoj kombinaciji, dodavši i kafu kao neophodnu oštriju aromatrsku komponentu. Ado Kampeol "krstio" je kolač i odlučio da ga uvrsti na meni i da ga neumorno promoviše, što je dovelo do toga da je već za devet godina ovaj kolač počeo da se pominje u regionalnim turističkim brošurama.
Tiramisu danas ima mnogo verzija, od kojih neke uključuju rum i marsalu, ali izvorni recept, onaj koji je 2010. zvanično prihvaćen od strane Italijanske kulinarske akademije, u sebi ne sadrži alkohol jer je kolač koncipiran tako da ga mogu jesti i deca.