Miroslav Kovačević, ili samo Mire - kako ga znaju svi u vinskom poslu, početkom milenijuma krenuo je u oživljavanje porodične vinarske tradicije, postaviviši na noge vinariju Kovačević, jednu od predvodnika fruškogorske vinske renesanse i danas jednu najprepoznatljivijih vinarija u Srbiji. Pre skoro dve decenije, početne pozicije na tržištu vinarija Kovačević zauzela je svojim šardoneom, i danas verovatno najprodavanijim vinom od te sorte na domaćem tržištu. Usledio je Aurelius, a za njim i druga vina. Mire Kovačević svoju vinariju razvijao je postupno, ali preduzimljivo, ne gubeći vreme. Prvi tradicionalni penušavac modernog doba na Fruškoj gori napravili su baš oni, a kao prvi privatni podrum u čitavoj Srbiji, upustili su se i u uspešnu proizvodnju svežih penušavih vina šarmat metodom.
foto: Vinarija Kovačević
Vinarija Kovačević rasla je organski, korak po korak, sve vreme se držeći Miretove maksime da dobro vino ne može biti napravljeno od lošeg grožđa. Kada je i dvorište porodične kuće postalo tesno za nove podrume, svu opremu, sudove za odležavanje, ali i goste i posetioce, na padini ispod Iriškog venca podignuta je Vinska kuća Kovačević, nezaobilazna vinska, gastronomska tačka Fruške gore u kojoj se uvek traži stolica više. Kupovinom nekadašnjeg zadružnog podruma u Irigu, vinarija Kovačević proširila je kapacitete i ušla i u segment svežih, pristupačnijih vina pod brendom OrfeLine. Danas su, po broju boca, najveća privatna vinarija u Srbiji. Njihovi vinogradi prostiru se na desetinama hektara, i dalje se šireći iz godine u godinu. Svoj portfolio uporno šire i osvajanjem novih stilova, ali i novim standardima kvaliteta. Kovačevićeva premijum Edicija S svake godine iznedri neko novo izvanredno vino, dok je Edicija R rezervisana za posebna vina iz najboljih berbi, kao i bela sortna vina iz amfora. Vinarija Kovačević i dalje obnavlja, podiže i osvaja nove segmente trižšta, a po svemu sudeći, još dugo će biti tako.
Biti prvi nije lako. Ostati prvi još je teže. Podrum Radovanović je bio prvi privatni podrum u Srbiji kada je osnovan 1990. godine, i do danas je ostao među prvima kada pomenemo srpski kaberne, Šumadiju ili vina iz Srbije uopšte. Utemeljitelj vinarije, smireni, tihi i vredni Miodrag Mija Radovanović, čovek je koga baš sve kolege poštuju, sa dobrim razlogom. On je bio vinar koji je, bivajući jedan od rodonačenika obnove srpske vinske industrije, ponudio tržištu kaberne drugačiji od svih do tada. I pored svih drugih, jednako dobrih i upečatljivih vina u svom portfoliju, Podrum Radovanović sa razlogom je ostao najprepoznatljiviji upravo po kaberne sovinjonu. U njegovoj vinariji, ova sorta ima nekoliko različitih lica i izraza, od klasičnog kaberne sovinjona, preko kupaže sa kaberne franom i sjajne odležale rezeve, pa sve do velikog kabernea Réserve Special iz 2012, vina koje je steklo kultni status.
foto: Podrum Radovanović
Osim sa kaberneom, Podrum Radovanović dokazao se i upečatljivim šardoneima, rizlingom, belim sovinjonom i pino griđom. Njihov podrum mesto je gde uvek odležava nešto novo, drugačije i bolje, jer kako kaže Mija: „Vino je jedna beskrajna priča, u kojoj zaplet stvaramo mi sami, a rasplet može da uobliči samo vreme. Kada je u pitanju kvalitet mojih vina, znam da ovde nije kraj, jer uvek može i bolje“. Vina vinarije Radovanović postala su u proteklim decenijama zlatni standard srpskog vinarstva, ona na koje uvek možete da se oslonite i kojima se uvek rado vraćate.