Početna»Novosti»POČELA JE BERBA GROŽĐA U SRPSKIM VINOGRADIMA
22.08.2018.Igor Luković

POČELA JE BERBA GROŽĐA U SRPSKIM VINOGRADIMA

Vinogorja širom Srbije imala su veoma izazovnu sezonu tokom koje su vinograde pogodili mraz, grad, vlaga, i, na kraju - mušica Drosofila suzuki. Vinari su, ipak, optimisti

novost poČela je berba groŽĐa u srpskim vinogradima vinski magazin vino fino
U gotovo svim vinogorjima u Srbiji berba grožđa u toku je već nekoliko dana. Za sad, beru se vinogradi belog sovinjona, tamjanike, traminca i drugih aromatičnih i ranih belih sorti. Ako vreme posluži, kažu vinogradari, sledeće sedmice počeće i berba drugih belih sorti, pa i ponekih crnih, a berba bi ove godine trebalo da bude gotova krajem septembra.

Ostalo je još dovoljno vremena za promene na terenu, ali s obzirom na to da je ovo veoma izazovna vinogradarska godina, vinari su za sada, ipak, zadovoljni. No, treba videti i šta je sve to tokom 2018. pogodilo vinarsku Srbiju, i u skladu sa tim razviti očekivanja od ove berbe.

Početkom godine mraz je napravio štetu, pogotovo na nižim nadmorskim visinama, a posebno u okolini Subotice. Zatim je početkom leta nevreme sa gradom u više navrata pogađalo vinograde u Centralnoj Srbiji. Neki vinari u Šumadiji imali su i stopostotnu štetu.

Nakon toga, usledilo je teško, kišovito i sparno vreme, koje se nad Srbijom zadržavalo danima, što je pogodovalo razvoju bolesti. Ipak, vinari su od toga uglavnom uspeli da se odbrane.

Konačno, sada, pred samu berbu, vinograde je napala i nova pošast: mušica latinskog imena Drosofila suzuki, koja, za razliku od domaće mušice koja se hrani i razmnožava u oštećenom voću, napada i sasvim zdrave plodove. Prema informacijama koje stižu od vinara i enologa, najteže su pogođena vinogorja sa najviše zasada, odnosno, vinogradi na Fruškoj gori i u Šumadiji. Uprkos svemu, većina vinara sačuvala je najveći deo zdravog roda, a prvo obrano grožđe obećava solidna vina.

Grozd koji je napala mušica Drosofila suzuki

Suzuki mušica - štetočina za koju znamo samo 10 godina

Drosofila suzuki, iliti azijska voćna mušica, prvi put je registrovana na tlu SAD 2008, nakon čega je primećena i na tlu Evroazije. Smatra se da je tako kasno otkrivena jer se dugo mislilo da je zapravo reč o običnoj vinskoj mušici Drosofila melanogaster. Ključna razlika između ove dve vrste je u tome što obična vinska mušica napada samo prezrelo i trulo voće, dok azijska voćna mušica polaže jajašca u zelenom i zrelom voću. Ovaj insekt "radi" veoma brzo: za tri dana može da uništi kompletan grozd, a iskustva naših vinara pokazuju da širenju ove napasti pogoduje vlažno i oblačno vreme bez vetra. Drosofila suzuki preferira crno grožđe u odnosu na belo, kao i ono tanje pokožice ploda.

Mirko Niškanović, direktor i glavni enolog u vinariji Deurić kaže da su za sada zadovoljni kako berba protiče kod njih:

- Biće ovo dobra godina za mirišljave sorte, sovinjon i traminac pogotovo. Mi smo baš to ovih dana obrali, kao i deo šardonea namenjenog penušavcu. Godina je bila puna izazova, ali ko je uspeo da sačuva zdravo grožđe, neće imati problema. Imali smo sreće da nje naše vinograde za sada zaobišla i suzuki mušica. Važno je da ne bude kiše do kraja berbe, jer je zemljište već prezasićeno vodom - govori Niškanović.

Od suzuki mušice pošteđeni su i vinogradi vinarije Bjelica u Čortanovcima.

- Ova godina je bila strašna, ludilo i stalna borba, ali ja na kraju mogu da kažem da sam pobedio. Ovaj sunčani završetak leta je spasao priču - navodi Miodrag Bjelica, vlasnik vinarije.

- Obrali smo sovinjon, sledeće nedelje beremo šardone. U vinima ćemo imati manje alkohola nego inače, ali grožđe je zdravo - naveo je on, dodavši da očekuje i da crvena vina budu odlična ako ne bude kiše u narednom periodu.

- Sudija još nije svirao kraj! - rekao je on.

Tanja Drakulić, glavni enolog u vinariji Do kraja sveta i enolog-konsultant u nekoliko drugih vinarija, ističe da će ovogodišnja berba, iako puna izazova, ipak doneti i neka vrlo dobra vina.

- Na primer, u vinariji Milanović obrali smo odličnu neoplantu, grašac i frankovka se dobro drže, nema bolesti, a suzuki mušica, iako se pojavila, nije nanela štetu. Verovatno jer su vinogradi u Surduku izolovani, dobro provetreni a i zaštita je urađena kako treba. Ali, nije svuda tako - rekla je ona, i dodala:

- Da se razumemo, ovo je izuzetno teška godina, ali mi se čini da su vinari dobro pripremljeni, mnogo bolje nego 2014. Neki vinari beru ranije jer moraju da spašavaju rod od mušice, ali ko je preživeo grad i kišu imaće grožđa. Crno grožđe, osim pino noara, za sada je svuda zdravo i ako ne bude kiše u narednih mesec dana, crvena vina će biti veoma dobra - zaključuje Tanja Drakulić.

Berba još uvek nije počela u Toplici i Župi, gde se početak očekuje naredne sedmice.

- Naši vinogradi nalaze se na vrhu brda, na oceditom zemljištu i dobro su provetreni, pa uz adekvatnu zaštitu nismo imali problema. Nismo imali grada, a zaobišla nas je izgleda, i ta nova mušica. Grožđe je u odličnom stanju, a berbu tamjanike očekujemo za desetak dana - kaže Goran Todić iz topličke vinarije Doja. Slično je i u Župi, gde Gaga Ivanović takođe planira berbu tamjanike tokom naredne sedmice.

- Grožđe kod nas u Župi uglavnom dobro izgleda, a problem je tamo gde je ponelo mnogo roda. Sa puno vlage, to će rezultirati sa previše grožđa slabijeg kvaliteta. Ko je pazio i smanjivao rod, imaće dobro grožđe. Suzuki mušica se pojavila i kod nas, međutim, za sada nanosi štetu samo u vinogradima u kojima se zadržalo puno vlage. U provetrenim i dobro obrađenim vinogradima za sada je nema. Biće ovo prosečna godina, ako se ne okiši ponovo. I prokupac i kaberne su nam odmakli u zrenju, pa ako se stabilno vreme zadrži, berbu ćemo završiti polovinom septembra - istakao je poznati župski vinar.




Jovica Urošević, enolog vinarije Vinum, kaže da je u njihovim vinogradima berba počela ranije.

- Ovo je bila teška godina i mi smo svesno odbacili deo roda kako bismo sačuvali najbolje i zdravo grožđe. Vinogradi u Sremskim Karlovcima pogođeni su suzuki mušicom i to najviše pino noar i beli sovinjon. Grožđe nam je fenolno veoma dobro sazrelo, jedino su šećeri nešto niži.

Urošević kaže da su u najboljem stanju grašac, frankovka i šardone.

- Rod je morao da se smanjuje, jer ko je ostavio previše prinosa, ima grožđe koje ove godine teško i sporo sazreva i koje je podložnije bolestima - istakao je on.

Vinogradi se beru i u Levču, a u vinariji Lastar ističu da im je šardone besprekoran, dok je suzuki mušica kod njih najviše štete nanela pino noaru.

- Rod pinoa je smanjen, mušica ja grožđe napala pred samu berbu, ali će vino od onog što je obrano biti vrlo dobro - kaže enolog Mladen Dragojlović.

- Generalno će vina svude ove godine biti manje ekstraktivna, a čekamo još da vidimo ostale crne sorte poput merloa i kaberne frana. Za sada su dobrom stanju, ali važno je da ne bude previše kiše do kraja - zaključio je on.