27.03.2022.Piše: Igor Luković
Nova lica i nova vina
Dvanaesti sajam vina BeoWine demonstrirao je veliku brzinu razvoja vojvođanske vinske scene, visok kvalitet kosovskih crvenih vina, nove ambicije malih vinara iz Župe...
foto: Nenad Kostić
U petak i subotu 25. i 26. marta održan je, posle prošlogodišnje pandemijske pauze, sajam vina Beowine, koji je u svom dvanaestom izdanju pokazao da teške dve godine za nama nisu omele srpske vinare da prave izvanredna vina koja u sve većoj meri postaju autentičan izraz našeg podneblja.
Beowine je bio ponovo smešten u hali 3 beogradskog sajma, koja se pokazala kao najbolje dosadašnje mesto za ovu manifestaciju. Velik prostor na sajmu BeoWine zauzeli su vinari iz Vojvodine, koji su nastupali zajednički. Donimirali su Fruškogorci, ali bilo je i vinskih kuća od Sombora do Vršca. Nastup Vojvođana pokazao je kakvom brzinom se razvija tamošnja vinska scena, pošto je Sajam obilovao novim licima i vinarijama koje se do sada nisu izlazile na ovaj način pred publiku. Takođe, neki stari znanci, pre svega fruškogorski vinari, izneli su nova vina i nove etikete koje jasno ukazuju na pretenzije u budućnosti. Sve je više teroara u njihovim vinima, raspon stilova je sve smeliji – od penušavaca, preko svežih belih, do pretencioznih šardonea i izvrsnih crvenih vina, uz poneki novi oranž i par slatkih, predikatnih vina. Zapažen zajednički nastup imali su i vinari sa Kosova i Metohije, koji su publiku iznenadili svojom brojnošću, kao i kvalitetom svojih crvenih vina, pre svega vranaca.
Župljani su takođe bili brojni, sa puno novih vina i novih lica među vinarijama. Puno porodičnih podruma iz Župe izgleda da je odlučilo da hrabro istupi iz senke i predstavi publici svoja vina. Očekivano, bila je tu čitava paleta prokupaca i tamjanika, uz par crvenih iznenađenja od internacionalnih sorti, kao i jedan izvanredan grašac vinarije Smiljanić. Ta mala porodična vinarija prva je iz Župe koja je odlučila da se vrati tradicionalnom srpskom imenu sorte, koja je u tom vinogorju zasađena na iznenađujuće mnogo površina, i prisutna je još od dvadesetih godina prošlog veka.
Sajam je privukao i vinarije iz regiona. Posebno su brojni bili vinari iz Hercegovine, pa su poetioci mogli da uživaju i u izvanrednim vrancima i žilavkama. Kao i ranijih godina, velike štandove koji su privlačili brojne posetioce imale su i velike vinarije poput srpskog Rubina i crnogorskih Plantaža, a na kojima je bilo izvrsnih noviteta, ali i nekih, sada već retkih, boca velikih vina iz starih berbi. Impresivan štand kompanije G3 Spirit nudio je selekciju vrhinskih žestokih pića, kao i vina iz njihovog bogatog internacionalnog portofolija, sa zvučnim penušavim imenima iz Šampanje, Italije i Španije.
Tu su bili i brojni samostalni štandovi vinarija iz Srbije, Italije, Hrvatske i drugih zemalja, koji su selekciju izlagača učinili bogatom i zanimljivom.
U nastavku teksta možete pogledati i galeriju snimaka koji dočaravaju deo atmosfere sa ovog tradicionalnog vinskog dešavanja