Navodi
Udruženja građana Karlovački vinogradi da će proširenje ciglane
IGM Stražilovo za 700.000 kvadratnih metara ugroziti vinogradarstvo u istorijskim atarima Matej, Remetica i Karaš
veoma su uznemirili vinsku javnost u Srbiji, o čemu je Vino & Fino već pisalo, i trenutno mobilisali poštovaoce vinskog i ambijentalnog nasleđa Sremskih Karlovaca. U potrazi za jasnijim odgovorima šta će se tačno dogoditi na obroncima Fruške gore, obratili smo se i
NEXE grupi, kojoj pripada ciglana IGM Stražilovo.
Majda Petković, direktorka AD Polet IGK i direktorka prodaje NEXE grupe za Srbiju navodi za Vino & Fino da nije u pitanju proširenje ciglane već stvaranje novog polja za eksploataciju mineralnih sirovina, na površini od 40 hektara.
- Ne radi se o proširenju ciglane. Radi se o tome da je Stražilovo u procesu izrade novog Rudarskog projekta, koji će u potpunosti biti usklađen s prostornim planom kojim se definiše polje rezervisano za eksploataciju mineralnih sirovina, i sve je u skladu sa rešenjima Pokrajinskog Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine iz 2004. i njegovim izmenama iz 2011. godine. Radi se o površini od 40 hektara. Naš prioritet je kontinuirano poboljšavati proizvodne procese primenom novih tehnoloških rešenja kojima ćemo maksimalno minimalizovati uticaj na okolinu, ali i povećati nivo energetske efikasnosti – navodi Petković.
Na pitanje, verovatno najvažnije od svih – da li će proširenje zahvatiti brdo Remetica koje ulazi u Matej – Majda Petković tvrdi da do toga neće doći:
- Naši radovi ne izlaze van eksploatacionog polja definisanog rešenjem Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine iz 2004. i njegovim izmenama iz 2011. i ne ulaze u brdo Remetica – navodi direktorka prodaje NEXE grupe za Srbiju. Ona kaže da nisu istiniti ni navodi Udruženja da je gradnja ciglane dovela do uništenja vrednog arheološkog lokaliteta:
- Od 2003. godine, od kada Stražilovo posluje u okviru poslovnog sistema NEXE, ni jedan arheološki lokalitet nije pronađen, a samim tim nije ni uništen. Takođe, navedeno ne postoji ni u dokumentaciji za prethodni period koja je nama dostupna.
Majda Petković nije dala direktan odgovor na pitanje da li je bilo moguće, kao što su sugerisali u Udruženju Karlovački vinogradi, pronaći manje naseljenu i ekološki manje problematičnu lokaciju za eksploataciju, ali je još jednom ponovila da eksploataciono polje neće ugroziti životnu sredinu na obroncima Fruške gore:
- Svi naši kopovi su u skladu sa zakonskim odredbama u okviru eksploatacionog polja, ne narušavaju predviđenu strukturu naseljenosti. Rekultivacija se radi u skladu sa projektnom dokumentacijom, i u tom kontekstu ispunjavamo sve zakonske aspekte. Naš kop ne zahvata, niti se graniči ni sa jednim vinogradom. Kao što smo već naveli, Rudarskim projektom će biti definisani svi uslovi vezani uz eksploataciju sirovine i razrađeni smerovi, kako za rekultivaciju prostora na kojima je eksploatacija dovršena, tako i svih procesa sa ciljem dodatnog unapređenja zaštite životne sredine u svim aspektima – zaključila je sagovornica iz NEXE grupe.