Početna»Fino»Restoran nedelje»Restoran nedelje: Bad Ramen
restoran nedelje restoran nedelje bad ramen vinski magazin vino finorestoran nedelje restoran nedelje bad ramen vinski magazin vino finorestoran nedelje restoran nedelje bad ramen vinski magazin vino fino

Restoran nedelje: Bad Ramen

Kneginje Ljubice 8, Beograd
Ni mesec dana nije prošlo od kako je otvoren Bad Ramen u Beogradu, mlađi brat sjajnog i autentičnog Bad Sushi-ja i prvi lokal specijalizovan za ramen u prestonici, i već je postao hit među publikom. Zato ne čudi da je slobodan sto moguće naći tek uz malo čekanja ili više sreće, budući da rezervacije unapred kao opcija ne postoje.

Bad Ramen je prošireni street food lokal u koji možete da sednete, tek toliko da obrok pojedete i zatim ustupite mesto drugima. Svedenog je, modernog dizajna kakav smo već videli u Bad Sušiju. Lokal radi od 16 do 22 časa, i od prvog minuta je pun do poslednje stolice. Na sreću, pušenje unutra nije dozvoljeno, dok su kućni ljubimci dobrodošli.

Jelovnik nas je oborio s nogu, jer je ovo sasvim sigurno prvi japanski, i uopšte dalekoistočni, lokal u Srbiji koji je ovoliko stilski tačan i fokusiran. Sa izuzetkom vegetarijanske verzije, ovde se služi isključivo tonkocu (tonkotsu) ramen kog odlikuje kremasti, mlečno beli bujon od svinjetine. Na meniju je pet vrsta ramena i otprilike isto toliko jela koje je moguće naručiti sa strane i skoro sva su tipična za isti region, konkretno ostvo Kjušu i grad Fukoku. Pored tonkocu (naći ćete ga i pod imenom Hakata) ramena, tu je i jednako tipična buta kakuni svinjetina i tori karaage (iako u meniju piše kagari – verujemo greškom) hrskava piletina, uz odlične gyoze (sa svinjetinom ili povrćem) i malo moderne fuzije u vidu korejskog kimčija.

Svaki ramen stilski se razlikuje zbog različitog tare začina (mešavima začina, sirćeta, miso paste, susama i drugih sastojaka koja određuje stil ramena) i različitih dodataka. I tu su se kuvari i autori ovog mesta malo razmahali, pa ćete u dodacima i kombinacijama osetiti i poseban, autorski potpis. Dakle, pored toga što je ramen u Bad Ramenu autentičan i klasičan u smislu sastojaka i kvaliteta, on ima i kuvarsku nadogradnju. Rezanci su pravi, sveži, dobro skuvani (možda bi bi mogli da budu i manje!) ali kompaktni, kakvi i moraju da budu za pravi ramen. Tanki odresci svinjetine kao dodatak bi mogli da budu malo začinjeniji i uzbudljiviji, ali je zato jaje bilo savršeno precizno kuvano, sa polutečnim žumancetom i marinirano u šoju i miso pasti. U ponudi je i vegetarijanski ramen sa šitake pečurkama, rotkvicama i mladim lukom, a u čijoj je osnovi dashi, kao i njihov signature ramen Tantamen 2.0, blago ljut, sa mlevenim svinjskim mesom i mariniranom svinjetinom, jajetom i kumkvatom koji mu u pozadini daje veoma nežnu citrusnu notu. Taj citrusni štih bi slobodno mogao da bude naglašeniji, kao i ljutina – u sadašnjoj izvedbi veoma nežna, čak neosetna. Od startera, naša preporuka ide za gyoze od svežeg, tankog testa - možda i najbolje koje ćete probati u Beogradu.

Karta pića je svedena, ali dovoljna za street food lokal. Pored industrijskog točenog piva i mediokritetskog japanskog Asahija, imaju i dva odlična Saltova ejla. Vina nema, osim bezimenog vina kuće, a tu je su i par žestina i dva koktela – sake tonik i punč od piva, koje nismo stigli da probamo ovog puta.

Na kraju, ovo je lokal koji je Beograd odavno čekao i utisak potpuno opravdava njihov slogan - Bad Ramen is a Good Ramen!

Još dobrih restorana