Početna»Vino»Vinopis»PENUŠAVA VINA SRBIJE
03.03.2016.

PENUŠAVA VINA SRBIJE

Treći korak napred

vinopis penuŠava vina srbije vinski magazin vino fino
Konačno, došao je i taj broj Vino & Fino magazina, ta godina, taj mesec, i taj dan, kada je u Srbiji postalo moguće nabaviti dovoljno domaćih penušavaca da se organizuje prava degustacija. Osam boca, osam dobrih vina i osam potpuno različitih stilova: od muskata, preko svežih i zelenih, do tercijarnih i zrelih. Degustatorskoj ekipi bilo je pravo uživanje da zaroni među arome i mehuriće. Ocena ovog puta nema, samo poetski opisi, kao i u našem prošlom decembarskom broju. Volite i pijte srpske penušavce, a sledeće godine biće ih sigurno bar duplo više! Ovi o kojima pišemo, svi do jednog proizvedeni su klasičnom metodom druge fermentacije u boci. Neki od njih u malim tiražima od tek nekoliko stotina boca, ali su važni zato što zajedno sa ostalima označavaju prekretnicu, odnosno sledeći veliki korak koji srpsko vinarstvo pravi na svom putu ka zvezdama. To je pravi povod za slavlje sa bocom penušavog vina! Ovog puta zaboravite na pravilan servis, otvorite jednu od ovih osam tako da pukne i zapenuša!

Tri Morave 2014
Vinarija Temet
Tri Morave


Sortni sastav: tamjanika
Tradicionalna metoda
Cena: 1200 rsd

Nos u čašu i: bam! Snažan udarac, ma šta udarac: nuklearni udar aroma cveća, rascvetale zove, sveže ubranog bosiljka, timijana, kore mandarine, limete i još kojekakvog citrusnog voća u pozadini. Čista radost u čaši, prosto vam je žao da prestanete da ga mirišete. Živahnih mehurića puna usta, golicave kiseline i gotovo neprimetna slast kao mekana potpora, beskrajna svežina i zatim ponovo, kada progutate, jednako intenzivne arome kao i na nosu. Ponovo zova i bosiljak, limun i limeta... I posle par minuta. Postojano, raskošno i sveže. Neverovatno!
Sve što se po svetu na temu penušavog vina od muskata pravi najčešće su otužno slatka vina sa niskim alkoholom, koja su prilično atraktivna samo za police supermarketa. Ali ovo je nešto potpuno drugo! Nova dimenzija penušavca od muskata i konkretno, potpuno nova dimenzija tamjanike. Jako važno vino!


Gala brut 2014
Vinarija Galot
Banatski Karlovac


Sortni sastav: šardone
Tradicionalna metoda
Cena: 1000 rsd

Subota ujutru, lep dan, proleće, dvadeset stepeni, sinoć pala kiša, sve miriše, a vi pijac! Sve sveže, zeleno, miriše, procvetala trešnja pored ograde, evo tezge sa citrusima, limun i limeta, zelene jabuke, domaće, tu su i tek dozrele kajsije, neko prodaje i sveže začinsko bilje, bosiljak dominira... A onda dođete kući, ostavite ceger, pustite lagani džezić i kuvate nešto prolećno i lako. Hladan Gala penušavac već je spreman, natočite čašu i produžite svoj aperitiv na celo prepodne, dok čekate ručak. A on miriše kao ona pijaca na kojoj ste malopre bili. Čisto i sveže. Dakle, savršeni aperitiv, vino proizvedeno tradicionalnom metodom, ali beskrajno hrskavo, sa obiljem očuvanih primarnih aroma. Idealno za svaki dan, ceo dan i bolje nego bilo koji Prosecco koji se prodaje u Srbiji! Galot se par godina tražio sa svojim penušavcima među stilovima i sortama, a ta je potraga urodila plodom. I to kakvim! Rodilo, ohoho!

Kovačević brut 2010
Vinarija Kovačević
Irig, Fruška gora


Sortni sastav: šardone i rizling
Tradicionalna metoda
Cena: 1900 rsd

Lep momak. Od oca Šardonea i majke iz poštene loze Rizlinga. Prezimenom Kovačević, špicnametom Brut. Iz dobre kuće, u Irigu, rođen 2010, hranjen najfinijim kvascima, vaspitavan od nemačkih učitelja po francuskoj školi. Spavao u velikoj kući, sa puno crvene braće i belim sestrama. Vitak, visok, po temperamentu razigran, malko zaguljen, al’ šta ćete: Sremac. U naponu snage, spreman za ženidbu. Nikad se ne nervira, potpuno ‘ladan.
Mek i zaobljen, ali ima kičmu, ono što obeća i ispuni. Traje dugo, kao pravi prijatelj. Kad sa vama sedne, odmah ponudi pinjole, suvo voće, biskvite, delišes jabuke i breskve. Uvek svež.
Voli dobro drušvo i muziku, a posebno fine gurmanluke. Najbolji kad pred njega iznesete mekane kozije sireve, škampe na buzaru, sen-žak školjke, file smuđa na puteru, karpaćo od hobotnice, pa i ćuretinu sa mlincima.




Trijumf noir 2009
Vinarija Aleksandrović
Vinča, Šumadija


Sortni sastav: pino noar
Tradicionalna metoda
Cena: 1900 rsd

Često čujemo da je nešto nebrušeni dijamant, a što se kao izraz koristi da opiše nešto kvalitetno, ali ne do kraja sofisticirano. I onda se stalno pitamo: a kako bi to nešto izgledalo da je izbrušeno? E pa, baš ovako! Sofisticiranost je pravi izraz da u najkraćem opiše ovaj blanc de noir. Neverovatno očuvane svežine na mirisu i uprkos dugom odležavanju na talogu kvasca i godinama u boci, bez imalo zamora, pa čak i bez očekivanog tercijarnog karaktera. Dakle, najpre svežina, voćne arome, žute šljive džanarike, citrusi i zelena jabuka, ali i kompleksne puteraste i note lešnika u pozadini.
U ustima? Spektal! Zamislite sad onu lepu, veliku, jedru greni smit jabuku. Pa je operete hladnom vodom, onda zinete jako, pa: hrs! A ona puca, ‘rska, pljušti iz nje i oko nje, a taj sok golica obod jezika i traži još, ali da zinete još više. Međutim, tek posle toga dolazi najbolje... Vino se posle početnog udarca svežine i smiraja pucketavih mehurića otvara lagano, sloj po sloj: prvo breskva, pa grejp i limeta, zatim fini mlečno-puterasti ton, nešto herbalno, pa i ona podrazumevajuća jabuka... Dugačka, sofisticirana završnica koja traži novi srk. Pazite se, adiktivno!




Ergo penušavo rose 2013
Vinarija Temet
Tri Morave


Sortni sastav: pinot noir
Tradicionalna metoda
Cena: 1500 rsd

Sve ono što ponekad nedostaje rozeima, ima penušavi roze! I to baš ovakav! Sve je tu, puno čistih voćnih aroma, naravno crvenih, višnjastih i jagodičastih pre svega, slojevitih ali nežnih, dok se sa druge strane javljaju sekundarne arome koje podsećaju na ozbiljnost i kompleksnost nastalu odležavanjem na talogu kvasca i sporom drugom fermentacijom po klasičnoj šampanjskoj metodi. Pravi način da roze doživimo krajnje ozbiljno. Miriše na domaći kolač sa višnjama, tost sa puterom i džemom od jagoda. Dobrih kiselina, a sočan i slastan. Aromatska impresija na jeziku duga i isključivo voćna. Služite ga jako ohlađenog.
Ovaj roze prvi je penušavac u čiju se proizvodnju upustio tim vinarije Temet. Trebalo je imati hrabrosti i odvažiti se na avanturu penušavog vina oslonjen samo na sopstvene snage, bez konsultanata iz belog sveta, probati, kupažirati, okretati boce rukom, grešiti, pa i odustati od nekih serija. Rezultat je vino dobijeno sopstvenom pameću, a koje može slobodno da stane na crtu penušavim rozeima iz regija sa viševekovnom tradicijom. Prvi pravi roze penušavac u Srbiji. Za poštovanje.



Nešarmatna Babaroga 2014
Vinarija Bjelica
Čortanovci, Fruška gora


Sortni sastav: šardone
Tradicionalna metoda
Cena: 6 000 dinara

...i tako su Ivica i Marica stigli do kućice u šumi koja je bila napravljena od krem brulea i sladoleda od vanile... Taman su se bacili na nju – dok je Ivica zabadao glavu u sladoled, Marica je gutala krem – kad je iz kućice izašla starica i rekla: Dobra moja dečice! Samo vi ručkajte! Uđite u kuću. Daće vama baka još kolačića. A kad su ušli, nije bilo nazad, matora veštica – u ovoj epizodi u ulozi Babaroge – nemilosrdno ih je postavila za sto i počela da iznosi redom: kompot od bresaka, marakuju i ananas, prepečeni tost sa puterom, opet krem brule, palačinke sa orasima i vanil šećerom, pa belu čokoladu, sladoled, još voća, tropskog i domaćeg, znanog i neznanog... Deca su zavapila: Dosta! – ali Babaroga nije slušala, nasmejala se ispod oka i viknula: Nije! Evo još! Ivica i Marica su srkali, davili se u sladoledu i kompotu, ‘rskali tost, lizali puter, i tek kad su sve pojeli, baba je rekla: Sad je dosta! Aj’ sad kući, razlaz!
Horor, a? E pa tako nekako izgleda prvi susret sa Babarogom, veoma šarmantnom ali nešarmatnom (obratite pažnju na redosled slova!). Rođena sestra one regularne Babaroge iz Bjelicinog podruma i penušavac koji je stilski u potpuno drugoj dimenziji od svega što ste na tu temu probali do sada. Puno, raskošno, upečatljivo, jako voćno sa mnogo dobrog drveta, ali sa druge strane sveže baš onako kako penušavac mora da bude. Vino koje je proizvedeno u malim količinama, i neće biti jednostavno kupiti bocu. Pošto je ovo prvi put, valjda će naredne godine da dupliraju volumen! Ako je se dokopate, slobodno je otvorite uz ozbiljnu hranu: prasetina, ćuretina, teletina, gibanica, domaće paste, gljive, kremasti slatkiši – sve igra! Stvarno Babaroga!




Trijumf chardonnay 2009
Vinarija Aleksandrović
Vinča, Šumadija


Sortni sastav: pino noar
Tradicionalna metoda
Cena: 1900 dinara

Pa-ram-pam-pam-pam. Pam-pam. Pam-pam... Štraus, Na lepom plavom Dunavu... Večita klasika, melodija koju svi znamo, koju uvek volimo da čujemo, koja nikad ne dosadi, koja će trajati dok je sveta. I koja je jednako velika i savršena i na Bečkom koncertu i sa muzičkog uređaja. Isto kao i klasičan šampanjski stil vintažnih penušavih vina.
Meki durski početak, violončela i violine, sitni mehurići, konzistentno, ravnomerno, u pravilnom ritmu penju se ka površini, uključuju se i ostali delovi orkestra: miris pečenih lešnika i oraha, mlečne karamele, toplog domaćeg biskvita, na primarnoj podlozi od voća, malo kompota od breskve i grejpa... Gutljaj i počinje krešendo, dolaze na red oboe i fagoti, horne i tromboni; bubanj i činele udaraju i dižu tenziju, gudači zajedno i glasno, mehurići pune usta, eksplodiraju, arome luduju, i svežina i struktura... Pena se smiruje, duvači se utišavaju, ritam se smiruje... Kremasto, arome krem brulea, onog kompota, kore mandarine, citrusa i biskvita, violončela ponovo ulaze lagano, dobro poznat ritam, struktura je tu, razigrana kiselina traje, violina solo, idemo ponovo: Pa-ram-pam-pam-pam. Pam-pam. Pam-pam...




Vronsky blanc de blanc
Rubin, Kruševac
Region Tri Morave


Sortni sastav: šardone
Tradicionalna metoda
Cena: 800 dinara

Za većinu za degustacionim stolom potpuno iznenađenje! Rubin, okrenut najviše nekim drugim tržišnim segmentima, često nepravedno prolazi ispod radara sa nekim svojim, pažnje vrednim, vinima. Posle degustacije, kada su otkrivene boce, za stolom se čulo: Ma, da li je moguće...? Ovo? Au! Kolika mu cena!? Vau... Da, da, prijatelji... Za osamstotinak dinara, jedva sedam evra, dobijate zrelo, razvijeno penušavo vino, sa puuuuuno tercijarnih mirisa, ali još uvek sasvim živo. Tu je miris nugata, odnosno pečenog lešnika i oraha, a iza toga bagremov med – skoro kao ona tradicionalna mešavina za... znate već šta! U ustima pak lagano i meko, nežno, mehurići prosto miluju jezik, a kada ga progutate na nepcima se valjaju arome korice svežeg hleba, oraha i lenje pite. Pravo zimsko penušavo vino, toplo i meko, za uz kamin, ili sveću na stolu, veče sa porodicom i uz topli tart sa kruškama ili krambl od jabuka sa kuglom sladoleda od vanile odozgo. Ne zaboravite malo cimeta!




MEHURIĆE DEGUSTIRALI:
PERICA RADOVIĆ MERLO, merlo.rs
ĐURĐA KATIĆ, Somelijer
NENAD M. ANDRIĆ, vinovnik.rs
SRĐAN LUKAJIĆ, enolog
ĐORĐE ZARIĆ, vinoteka Baltasar
IGOR LUKOVIĆ, vinski kritičar
DEJAN MASLOVARA, vinoteka Wine & Pleasure