Početna»Novosti»Proglašeni su trofeji ocenjivanja GROW du Monde
14.06.2025.

Proglašeni su trofeji ocenjivanja GROW du Monde

Rezultati međunarodnog ocenjivanja vina od grašca objavljeni su na Festivalu grašca u Konaku kneginje Ljubice u Beogradu

novost proglašeni su trofeji ocenjivanja grow du monde vinski magazin vino fino
Oranžno vino Vinčić Amfora 2019 proglašeno je za najbolje ocenjieno u svojoj kategoriji na takmičenju GROW du Monde čiji su rezultati proglašeni u subotu, 14. juna na Festivalu grašca u Konaku kneginje Ljubice u Beogradu.

Na ocenjivanju GROW du Monde dodeljeno je 12 platinastih medalja. Češka se ovenčala sa čak osam od njih, dve su pripale Hrvatskoj, i po jedna Srbiji i Mađarskoj. Četrdeset i devet zlatnih odličja ponela su vina iz Mađarske (18 medalja), Češke (12 medalja), Srbije i Hrvatske (po osam zlata) i Slovenije (tri zlata), a proglašeno je i šezdeset srebrnih medalja.

Na dodeli je objavljeno i da će sledeći GROW du Monde biti održan 2026. godine u gradu Mikulovu u Češkoj.

Grašce je u Srbiji ocenjivao autoritativan žiri koji je činilo osamnaest međunarodnih sudija, među kojima su i osnivači nadmetanja Zoltan Đerfi i Saša Špiranec, kao i druga ugledna imena među kojima su Kerolajn Gilbi MW, Ivan Barbić MW i mnogi drugi. Inicijativa GROW du Monde potiče iz 2022, i nastala je kao zajednički projekat tri regionalna vinska znalca - Saše Špiraneca iz Hrvatske, Zoltana Đerfija iz Mađarske i Igora Lukovića iz Srbije, sa ciljem šire promocije i stalnog praćenja kvaliteta grašca kao jedne od najvažnijih regionalnih sorti vinove loze.

Festival grašca održan je uz podršku Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine. Turističke organizacije Vojvodine i kompanije Telekom Srbija, a u organizaciji Udruženja vinara i vinogradara Srem - Fruška gora i magazina Vino & Fino.

Deo atmosfere na Festivalu grašca u Konaku kneginje Ljubice

TROFEJI GROW DU MONDE

SVEŽE VINO

Zámecké Vinařství Bzenec Ryzlink vlašský ZVB Collection 2024 (Moravska, Češka)

ODLEŽALO VINO

Vinařstvi Volařik Ryzlink vlašský Levá Klentnická 2021 (Moravska, Češka)

SLATKO VINO

Krauthaker Graševina Izborna berba prosušenih bobica 2019 (Kutjevo, Hrvatska)

ORANŽNO VINO

Vinarija Vinčić Amfora 2019 (Fruška gora, Srbija)

KUPAŽA

Lázár János Pince Olaszrizling-Sárgamuskotály 2024 (Balaton, Mađarska)

POSEBNA NAGRADA

Iločki podrumi Graševina arhivska 2000 (Ilok, Hrvatska)