Početna»Novosti»Ugostiteljski objekti u Beogradu u kojima je zabranjeno pušenje
14.02.2023.Piše: Jelena Stojčić

Ugostiteljski objekti u Beogradu u kojima je zabranjeno pušenje

Duvanski dim uglavnom je proteran iz sladoledžinica, poslastičarnica i lokala brze hrane u kojima može i da se sedne

novost ugostiteljski objekti u beogradu u kojima je zabranjeno pušenje vinski magazin vino fino
Da li ste u skorije vreme negde u inostranstvu sedeli u restoranu koji ima odvojen deo za pušače i za nepušače? Verovatno niste, jer takve odredbe postoje samo kod nas. Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u Srbiji donet je pre više od deset godina, a izmenjen 2017. godine, odnosno dopunjen odredbama koje zabranjuju pušenje u zatvorenom prostoru, ali ne i u ugostiteljskim objektima. Pre nekoliko dana, ministarka zdravlja je u Skupštini zatražila podršku za novi zakon, a bura oko zabrane pušenja u restoranima digla se i na društvenim mrežama i to posle teksta objavljenog na sajtu magazina Vino & Fino i odluke restorana Homa da zabrani upotrebu tompusa.

Zanimljivo je da se gotovo uvek, posle 31. januara kada se u Srbiji obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima, ponovo povede priča o totalnoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima, pa i o novom zakonu koji bi to trebalo da reguliše. Ove godine, zakonom koji će zabraniti pušenje u restoranima „prete“ nam od proleća 2023, iako, kao i do sada, od strane države, uvek postoje neke „važnije“, ekonomske prepreke za donošenje istog, a ni ugostitelji nisu preterano srećni kada se pokrene ta tema. Kao glavni razlog restorateri navode strah od gubitka gostiju i propadanja biznisa, ali ako pogledamo primere iz prakse, videćemo da to nije istina. Naprotiv, broj gostiju ne opada, već je primećen i rast, a beogradski restorani Endorfin i J.A.M. u kojima je od pre nekoliko meseci u potpunosti zabranjeno pušenje unutra, upravo su pravi primer da gosti ne moraju da se izgube kada se zabrani pušenje.

Ako bi se na odluku o zabrani pušenja u lokalu ugostitelji odlučili i pre novog zakona, što bismo mi svakako preporučili, kako bi lakše navikli goste na uživanje u hrani i piću bez duvanskog dima, oni bi mogli da nabave ćebad i grejalice za baštu, a okej je i ako bi odluka o zabrani pušenja bila doneta na proleće, kako bi se gostima ostavilo dovoljno vremena da se naviknu na promenu u svom omiljenom restoranu.

U regionu, pušenje u unutrašnjosti restorana još uvek je dozvoljeno u Bosni i Hercegovini kod nas, dok se na Zapadu sada bave totalnom zabranom pušenja u baštama i na terasama lokala. U Beogradu i Novom Sadu ćete još i naći poneki restoran i kafić u kome je pušenje zabranjeno, dok je u drugim gradovima u Srbiji gotovo nemoguće naći mesto u kome se ne puši.

U Beogradu, pušenje je uglavnom zabranjeno u sladoledžinicama, poslastičarnicama i lokalima brze hrane u kojima može i da se sedne, kao što su Crna Ovca, Luff i Bacio, Ispeci pa reci, Burrito Madre, Go Sushi, Fat Boys, Burger House i Burger House Bros i Ćevabdžinica Savčić. Kada je reč o restoranima, u hrani bez duvanskog dima možete uživati samo na par mesta u glavnom gradu – pored Endorfina i J.a.M-a, u picerijama Pietra, Giovanni’s i Di Napoli, i u restoranu Pane e Vino na Novom Beogradu koji je oduvek bio nepušački.

Povezani unosi