Početna»Novosti»Istorija srpskog vinarstva u dvanaest priča
10.05.2023.

Istorija srpskog vinarstva u dvanaest priča

Izložbu u galeriji Kuće legata u Beogradu priredio je Zoran Rapajić, zaljubljenik u vino i kolekcionar vinskih starina. Postavku prate predavanja, degustacije i drugi prateći događaji

novost istorija srpskog vinarstva u dvanaest priča vinski magazin vino fino
Vinski podrum na Oplencu
U galeriji Kuće legata u Beogradu otvorena je izložba Vinska kraljevska Srbija posvećena malo poznatim detaljima iz vinske prošlosti Srbije. Izložbu prate šest predavanja, radionica slikanja vinom, 11 degustacija, okrugli sto i masterklas.

Izložba Vinska kraljevska Srbija predstavljena je kroz dvanaest priča u kojima posetioci mogu saznati pregršt interesantnih činjenica o istoriji vina na ovim prostorima, a koja počinje od Ilira i cara Gencija preko rimskog cara Proba. Deo postavke su i priče o susretu Fridriha Barbarose i Stefana Nemanje koji se odvio u Nišu, i o caru Dušanu i vinovodu koji je podigao.

Škola za vinodelje i voćarstvo u Negotinu

Posetioci mogu da vide i knjige o vinarstvu i vinogradarstvu iz 19. veka, i da se upoznaju sa delom Đorđa Radića, prvog diplomiranog agronoma u Srbiji, uredniku velikog broja časopisa – Težak, Seljak, Domaćin, čiji se originalni primerci s kraja 19. veka mogu videti na izložbi. Tu je i priča o prvim zakonima koji su uređivali proizvodnju i konzumaciju alkohola - 1881. godine Knez Milan Obrenović doneo je Zakon o krčmarini, Pravilnik o gostionicama i Zakon o vinu u Kraljevini SHS.

Izložba otkiva i detalje o prvim vinogradarskim zadrugama, prvoj vinariji u Nišu, čuvenom vinu bermet, potom o vladarima iz dinastija Obrenović i Karađorđević koji su imali svoje vinograde, o čuvenim vinarskim porodicama – Adamovićima iz Novog Sada i Mozerima iz Zemuna...Pažnju privlači i uvek interesantna priča o beogradskoj kafani Albanija gde su dolazili gosti koji nisu mnogo marili za kvalitet posluženog vina i koje su pili i dok su se rušili zidovi da bi se na njenom mestu izgradila sadašnja Palata Albanija, kao i pripovest o nekadašnjem luksuznom hotelu Srpski kralj koji je srušen u bombardovanju 6. aprila 1941. godine, a u kome su se služila najbolja vina i rakije. I ovo je samo deo postavke koju čini mnoštvo interesantnih priča vezanih za vinsku kulturu u Srbiji. Sastavni deo izložbe su i radovi akademskog slikara Dragana Stojkova, i umetnice Mire Kovačević čiji su „vinoreli“ već neko vreme sastavni deo mnogih vinsko-umetničkih dešavanja u Srbiji.

Autor izložbe je Zoran Rapajić, zaljubljenik u vino i kolekcionar vinskih starina. Kolekcija Zlatna kruna nastala je 2001. godine, a od tada do današnjih dana broj vrednih eksponata je narastao do više od 1.000. Pored starih vinskih i rakijskih boca tu su i knjige, časopisi, istorijski dokumenti, vinske i rakijske etikete, razglednice, fotografije, umetnička dela i drugi predmeti koji datiraju iz perioda od sredine 19. veka pa sve do današnjih dana. Kolekcija je dobila naziv po liniji vina velikog zemunskog vinara Bruna Mozera, a te etikete su sastavni deo ove kolekcije.

Zoran Rapajić, autor izložbe

Svaki od eksponata deo je jedne nesvakidašnje vinske priče od kojih je dvanaest najzanimljivijih predočeno u istoimenu knjigu koja je ujedno i svojevrsni katalog ove kolekcije. Sve ove priče spajaju delove naše istorije, tradicije, kulturnoistorijskog i vinskog nasleđa. Protežu se kroz najznačajnije vinske regije Srbije, preživljavaju ratove i stradanja, ulaze u kraljevske dvorove, domaćinske podrume, vinogradarske kuće, gostionice, enološke stanice, zadruge i lozne rasadnike.

Izložba je otvorena u Galeriji Kuće legata u Knez Mihailovoj 46, od 10. maja do 10. juna. Ulaz na izložbu je slobodan a galerija otvorena svakoga dana, sem ponedeljka, od 12 do 20 časova. Sve informacije o pratećim programima pogledajte na vinskoblagosrbije.rs/radionice/.

Poljoprivredna škola na Paliću